Obserwuj w Google News

Wakacje kredytowe 2024. Kiedy decyzja w sprawie zawieszenia spłaty? Projekt w Sejmie

2 min. czytania
15.11.2023 14:14
Zareaguj Reakcja

Projekt wydłużający wakacje kredytowe na 2024 rok trafi do Sejmu – poinformował na antenie Radia ZET rzecznik rządu Piotr Müller. Przyszłoroczne wsparcie dla kredytobiorców będzie jednak okrojone.

Wakacje kredytowe 2024. Kiedy decyzja w sprawie zawieszenia spłaty? Projekt w Sejmie
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Wakacje kredytowe także w 2024 roku. Rzecznik rządu zapowiedział, że przyjęta przez Radę Ministrów ustawa wydłużająca wsparcie dla klientów banków, została skierowana do Sejmu. Decyzja o dalszej możliwości zawieszenia spłaty kredytów, z której dotąd skorzystało ponad 2 mln Polaków, jest zatem w rękach parlamentarzystów.

Wakacje kredytowe. Kiedy decyzja w tej sprawie?

Przyjęty przez rząd w trybie obiegowym projekt ustawy przedłużającej wakacje kredytowe na kolejny rok zostanie skierowany do Sejmu - przekazał Müller.

Oglądaj

Sejm wznowi posiedzenie we wtorek 21 listopada. Nie wiadomo jednak, kiedy pod obrady trafią wniesione projekty ustaw, gdyż w harmonogramie obrad priorytet ma wybór członków komisji. W kolejce na rozpatrzenie w dalszej kolejności czekają projekty Konfederacji dot. dobrowolnego ZUS-u i wyższej kwoty wolnej od podatku i Lewicy ws. aborcji.

Redakcja poleca

Przypomnijmy, że mowa o możliwości czasowego zawieszenia spłaty kredytu. Jak wynika z danych Związku Banków Polskich, do skorzystania z wakacji kredytowych bez żadnego kryterium dochodowego uprawnionych było ok. 3,4 mln kredytobiorców, a skorzystało około 2 mln osób. Nowe zasady, które zgodnie z projektem mają wejść w życie w 2024 roku, mają być jednak surowsze.

Wakacje kredytowe 2024. Wniosek tylko dla wybranych

Wniosku o czasowe zawieszenie spłaty w 2024 roku nie będzie mógł złożyć każdy kredytobiorca złotowy. Ustawodawca zaproponował, że zawieszenie spłaty będzie przysługiwało jedynie wybranym, którzy spełnią następujące warunki:

Redakcja poleca

Zgodnie z projektem uprawnienie takie przysługiwać będzie kredytobiorcom, których kwota kapitału udzielonego kredytu była nie wyższa niż 400 000 zł. W przypadku, gdy kwota kapitału udzielonego kredytu będzie wyższa niż 400 000 zł, ale nie wyższa niż 800 000 zł, zawieszenie spłaty kredytu będzie również możliwe, ale w takim przypadku skorzystać będzie mógł z niego kredytobiorca, w przypadku którego stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu jego gospodarstwa domowego przekracza 50 proc.

Banki mają z tego tytułu ponieść stratę rzędu 8 mld zł. Koszty wakacji kredytowych za lata 2022- -2023 wyniosły łącznie około 15 mld zł, w tym 12,9 mld zł utworzonych rezerw dotyczyło 2022 r., a 2,1 mld zł 2023 r.

Źródło: Radio ZET/ Związek Banków Polskich

Nie przegap