Zamknij

Waloryzacja emerytur 2023. Przyjęto nowelizację ustawy

18.11.2022 11:01

Senat przyjął nowelizację ustawy w sprawie waloryzacji emerytur i rent w 2023 roku. Przepisy zakładają, że świadczenia wzrosną w przyszłym roku o 13,8 procent, przy czym kwota podwyżki nie może być niższa niż 250 zł. Od tej zasady są jednak wyjątki.

kobieta trzymająca kopertę z pieniędzmi
fot. Marek BAZAK/East News

Waloryzacja emerytur wyniesie 13,8 procent – ogłosił premier Morawiecki. - Waloryzacja emerytur nie wyniesie 13,8 procent – wyjaśnił nam dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Już w trakcie wystąpienia o podwyżkach szef rządu przyznał, że będą one zapewne inne niż zapowiedziane. Senat na razie przyjął nowelizację ustawy ustalającą waloryzację na poziomie wskazanym przez rząd. Przepisy czekają teraz na podpis prezydenta.

Senat przyjął nowelizację ustawy o waloryzacji emerytur

Za nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 98 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja zakłada, że w 2023 roku emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 procent. Obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Minimalna podwyżka ma wynieść 250 zł.

Emerytura minimalna, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna zostaną podwyższone do 1588,44 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 1191,33 zł brutto. W przypadku osób pobierających emeryturę częściową, kwota waloryzacji nie będzie mogła być niższa, niż 125 zł.

Emerytury osób, które nie mają gwarancji wysokości najniższej emerytury (nie mają co najmniej 20 lat pracy w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn), zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji.

Do 3046,29 zł podwyższona zostanie miesięczna kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego, zgodnie z ustawą o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Z kolei do 2157,80 zł podwyższony zostanie miesięczny próg wysokości otrzymywanych świadczeń, który uprawnia do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Waloryzacja będzie zastosowana również do emerytur i rent rolników indywidualnych, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych i rodzicielskich świadczeń uzupełniających.

loader

RadioZET.pl/PAP