Zamknij

Waloryzacja emerytur będzie wyższa. 13,8 procent już nieaktualne

01.12.2022 10:31

Z nieoficjalnych informacji zdobytych przez media wynika, że waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku będzie wyższa od zaplanowanych przez rząd 13,8 procent. O tym, że tak niska wartość jest nierealna mówili wcześniej RadioZET.pl eksperci od systemu emerytalnego.

emerytka licząca pieniądze
fot. Marek BAZAK/East News

Emerytury wzrosną w 2023 roku o 13,8 procent – poinformował Mateusz Morawiecki. - Ta waloryzacja może być wyższa, gdyż będzie zależała od ostatecznego wskaźnika inflacji zaprezentowanego przez Główny Urząd Statystyczny – zastrzegł od razu premier. Wszystko wskazuje na to, że podwyżka będzie bardziej okazała. Nieoficjalne potwierdzenie prac nad zwiększeniem waloryzacji zdobył „Fakt”.

Waloryzacja 13,8 procent będzie za niska. Wzrośnie przez inflację

Inflacja w listopadzie 2022 roku nieoczekiwanie spadła – GUS podał, że według szybkiej kalkulacji wyniosła rok do roku 17,4 procent. W październiku ceny były wyższe niż rok wcześniej o 17,9 procent. Odwrócenie trendu spadkowego ma być jednak tylko chwilowe – eksperci spodziewają się, że tempo wzrostu cen może przekroczyć nawet 20 procent.

Ponieważ wskaźnik waloryzacji ustalany jest według wzoru na podstawie wysokości średniorocznej inflacji, większa podwyżka dla emerytów w 2023 roku jest praktycznie pewna.

- Waloryzacja nie wyniesie 13,8 procent, tylko najprawdopodobniej więcej – zapewne około 15 procent. Inflacja w ostatnich miesiącach roku raczej nie będzie spadać, tylko dalej rosnąć, a to wpłynie na wyliczenia GUS dotyczące całego roku. To czysta ekonomia – przekazał RadioZET.pl Oskar Sobolewski, założyciel Debaty Emerytalnej.

Identyczną estymację podał dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego, który jednak zastrzegł, że dla części seniorów z powodu konstrukcji Polskiego Ładu podwyżka będzie nieco niższa.

- Waloryzacja nie wyniesie 13,8 procent, myślę że należy spodziewać się podwyżki świadczeń w okolicach 15 procent. Trzeba się przygotować, że więcej pieniędzy wpłynie nam na konto, ale też niektórzy emeryci w związku z tym opuszczą bezpieczny teren kwoty wolnej od podatku i będą musieli płacić PIT – wyjaśnił Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Według podpisanej już przez prezydenta ustawy świadczenia dla seniorów mają wzrosnąć od 1 marca 2023 o 13,8 procent, przy czym podwyżka nie może być niższa niż 250 zł. Waloryzacja kwotowa nie obejmie emerytów, którym przyznano emeryturę niższą niż minimalna.

loader

RadioZET.pl/Fakt