Obserwuj w Google News

Waloryzacja kapitału emerytalnego. ZUS: 450 mld zł więcej na kontach

2 min. czytania
06.06.2023 18:27
Zareaguj Reakcja

- O 450 mld zł zwiększył się stan kont i subkont ubezpieczonych w wyniku rocznej waloryzacji składek, która została przeprowadzona w czerwcu - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł niemal 281 mld zł. 

pieniądze, kalkulator i koperta z logo ZUS
fot. Marek BAZAK/East News

Waloryzacja przeprowadzana przez ZUS chroni przed inflacją nie tylko obecnych emerytów, których świadczenia wzrosły w marcu. W czerwcu podwyższane są kwoty zapisane na kontach i subkontach osób pracujących, czyli przyszłych emerytów. Tegoroczna waloryzacja była znacznie wyższa niż tegoroczna, gdyż znacznie szybciej spadała też wartość pieniądza.

ZUS zakończył czerwcową waloryzację. „Kompensacja inflacji i innych procesów”

- ZUS zakończył proces waloryzacji rocznych: składek emerytalnych, kapitału początkowego, środków na subkoncie. Wskaźniki waloryzacji składek i waloryzacji subkonta przekładają się na wysokość przyszłej emerytury. Do waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie i subkoncie ubezpieczonego na 31 stycznia 2022 roku przyjęliśmy wskaźnik 114,40 procent dla składek emerytalnych zewidencjonowanych na koncie i 109,20 procent dla środków zewidencjonowanych na subkoncie – przekazała prezes ZUS.

Oglądaj

Zakład poinformował, że dane z dokonanych waloryzacji rocznych będą w najbliższych dniach udostępnione na profilach ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Kolejnym krokiem jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2022 r.

„Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS” otrzyma każdy urodzony po 31 grudnia 1948 r., który choćby przez chwilę w swoim życiu podlegał pod powszechny system ubezpieczenia społecznego i co za tym idzie, na którego koncie w ZUS zaewidencjonowano choćby jedną składkę.

Redakcja poleca

Z informacji z ZUS każdy adresat dowie się, ile na swoim koncie emerytalnym zgromadził składek w wysokości nominalnej oraz po przeprowadzanej przez ZUS co roku waloryzacji. „Tak jak w ubiegłym roku udostępnimy te dane przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Od 2020 roku, zgodnie z przepisami Zakład nie wysyła już papierowych listów, chyba że poprosi o to klient” – podał ZUS w komunikacie.

Dzięki czerwcowej waloryzacji emerytury przyznawane od lipca będą zauważalnie wyższe, jako że podstawą do ich wyliczenia będą powiększone kapitały. ZUS dzieli zgromadzony kapitał przez podawaną przez GUS średnią liczbę miesięcy pozostałego życia. Im większa kwota, tym wyższa miesięczna „rata” otrzymywana w postaci emerytury.

RadioZET.pl/ZUS