Ważne zmiany dla pracujących. Nowe przepisy weszły w życie
- Od 17 listopada 2023 wchodzą w życie nowe przepisy dot. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe – poinformowała Dominika Domiańska-Drzazga, radca prawny z Trenkwalder Polska. Pracodawcy mają sześć miesięcy na dostosowanie się do zmian.

Pieniądze to nie wszystko, najcenniejsze jest zdrowie, które można nadszarpnąć wykonując obowiązki służbowe. Rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej z dnia 18 października 2023 wprowadziło istotne zmiany dla pracowników oraz pracodawców w zakresie przestrzegania przepisów BHP. Najistotniejsze dotyczyły przepisów dot. monitorów ekranowych, krzeseł oraz obowiązku zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących – przekazała ekspertka.
Praca przy monitorze. Okulary lub szkła kontaktowe korygujące
Zgodnie z rozporządzeniem zmianie ulega definicja stanowiska pracy. Od teraz będzie definiowane jako „przestrzeń pracy z wyposażeniem podstawowym, w tym monitorem ekranowym, klawiaturą, myszą lub innymi urządzeniami wejściowymi, oprogramowaniem z interfejsem dla użytkownika, krzesłem i stołem, a także opcjonalnym wyposażeniem dodatkowym, w tym stacją dysków, drukarką, skanerem, uchwytem na dokumenty i podnóżkiem”.
Domiańska-Drzazga podkreśliła, że to pracodawca decyduje, jaki sprzęt zostanie zakupiony na stanowisko pracy. Jeżeli pracodawca przydzieli pracownikowi podstawkę lub monitor, nie jest zobowiązany do uwzględniania wniosków pracownika o przydzielenie innego sprzętu niż ten otrzymany. Inaczej natomiast jest w przypadku podnóżka i uchwytu na dokumenty, gdy przy pracy istnieje konieczność korzystania z dokumentów.
- W tych przypadkach pracodawca będzie musiał na życzenie pracownika wyposażyć go w podnóżek oraz w uchwyt na dokumenty posiadający regulację ustawienia wysokości, pochylenia oraz odległości od pracownika – przekazała ekspertka.
Poinformowała, że w przypadku stosowania systemów przenośnych przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, stanowisko pracy stanowisko pracy powinno być wyposażone w stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu oraz w dodatkową klawiaturę i mysz. Nowe wymagania zawarte w rozporządzeniu obejmują również stanowiska pracy zdalnej.
- W przypadku, gdy zgodnie z poczynionymi przez strony umowy o pracę ustaleniami pracownik korzysta lub będzie korzystać przy wykonywaniu pracy zdalnej z własnego monitora, to zgodnie z przepisami kodeksu pracy, należy uwzględnić taki fakt w ramach wypłaty ekwiwalentu lub ryczałtu z tytułu wykonywania pracy zdalnej – poinformowała Domiańska-Drzazga.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem krzesła użytkowane przez pracowników muszą posiadać regulowane podłokietniki. Pracodawca jest także zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym przy stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną. Jej efektem może być zalecenie lekarskie w zakresie korekcji narządu wzroku. Dotychczasowe przepisy bezpośrednio wskazywały na obowiązek zakupienia jedynie okularów korekcyjnych, natomiast nowe rozporządzenie dodaje opcję w zakresie korekcji wzroku przez korzystanie ze szkieł kontaktowych – wyjaśniła ekspertka.
Dodała, że w treści rozporządzenia nie określono wysokości kwoty dofinansowania na zakup okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok. W przypadku stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe, utworzonych przed 17 listopada br., pracodawcy mają cześć miesięcy na dostosowanie się do zmian przepisów. - Należy jednak pamiętać, że w przypadku stanowisk pracy utworzonych po 17 listopada 2023 r., pracodawcy nie otrzymają żadnego terminu przejściowego na dostosowanie się do nowych wymogów prawnych – podkreśliła ekspertka
Źródło: Radio ZET/PAP