Ważny dzień dla kredytobiorców. RPP może zmienić zdanie
Czy los kredytobiorców odmieni się po rozpoczynającym się posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej? Zdaniem ekonomistów szef NBP może uwzględnić w swoich planach niższą inflację.

Stopy procentowe od września minionego roku pozostają na niezmienionym, rekordowo wysokim poziomie. Stopa referencyjna wynosi 6,75 proc., co boleśnie odczuli kredytobiorcy płacący znacznie wyższe raty. Zdaniem ekonomisty ING BSK Adama Antoniaka jest zbyt wcześnie, by mówić o obniżce stóp, ale RPP może zmienić swoją narrację.
Stopy procentowe w czerwcu. Decyzja RPP
Rada Polityki Pieniężnej na rozpoczynającym się w poniedziałek posiedzeniu nie zmieni stóp procentowych – powiedział PAP ekonomista ING BSK Adam Antoniak. Możliwa jest jednak zmiana retoryki - dodał.
Dwudniowe posiedzenie rozpocznie się w poniedziałek 5 czerwca. Zdaniem ekonomisty prezes Glapiński rozważał będzie w najbliższych miesiącach obniżkę stóp procentowych, za czym przemawiać może spadek inflacji. W maju 2023 r., jak wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja spadła do 13 proc. z 14,7 proc. w kwietniu br.
To, jak przyznaje ekonomista ING BSK, znaczący spadek inflacji, który powinien pociągnąć za sobą wyraźny spadek inflacji bazowej (ta w kwietniu obniżyła się ledwie o 0,1 pkt. proc., do 12,2 proc.).
- Prezes NBP Adam Glapiński powinien odnotować zarówno wyraźny spadek inflacji jak i fakt, że także jesteśmy za punktem zwrotnym w inflacji bazowej. Mogą się także pojawić sugestie, że pod koniec tego roku dojdzie do spadku stóp procentowych – stwierdził Adam Antoniak.
Kredytobiorcy obecnie ratują się wakacjami kredytowymi, które umożliwiają im zawieszenie spłaty rat. Ulga ta wprowadzona została jedynie na osiem miesięcy, ale niewykluczone, że zostanie wydłużona. Skorzystają z niej jednak jedynie najmniej zarabiający klienci banków.
RadioZET.pl/PAP