Obserwuj w Google News

Węgry zablokowały unijne pieniądze dla Polski. Koniec przyjaźni z Orbanem?

2 min. czytania
04.12.2023 15:32
Zareaguj Reakcja

Węgry cały czas blokują wypłatę refundacji dla krajów UE dostarczających Ukrainie broń w ramach tzw. Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) – przekazało PAP źródło unijne. W przypadku Polski chodzi obecnie o zwrot kolejnej transzy ponad 800 mln euro.

Viktor Orban
fot. ALEX HALADA/AFP/East News

Pieniądze należne Polsce za broń przekazaną Ukrainie zostały zablokowane przez Węgry. Kraj ten, jak wynika z nieoficjalnych informacji przekazanych PAP, domaga się gwarancji od Ukrainy, że OTP Bank nie wróci na listę podmiotów uznanych za sponsorujące wojnę. Kijów nie daje jednak tej gwarancji, mimo że wcześniej usunął ten bank z listy.

Węgry blokują 80 mln euro dla Polski. Pieniądze za sprzęt dla Ukrainy

Informacje te w rozmowie z PAP potwierdził ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś. - Polska jest państwem członkowskim, które przekazuje Ukrainie najwięcej uzbrojenia, dlatego też unijne zwroty dla nas są najwyższe spośród krajów członkowskich – powiedział PAP.

Oglądaj

Utworzony w 2021 r. EPF jest instrumentem pozabudżetowym, którego celem jest zwiększanie zdolności UE do zapobiegania konfliktom, budowania pokoju i wzmacniania bezpieczeństwa międzynarodowego. Przez ostatnie 20 miesięcy był wykorzystywany do zwrotu państwom członkowskim kosztów dostaw na Ukrainę broni oraz finansowania misji.

Brukselskie media wskazują, że zdaniem niektórych unijnych dyplomatów Węgry swoją blokadą krzywdzą nie tylko Ukrainę, ale w rzeczywistości państwa członkowskie oczekujące na zwrot płatności z funduszu. Obecnie trwają dyskusję na temat zwiększenia budżetu Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju.

Redakcja poleca

Na początku maja Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) dodała węgierski bank OTP do listy międzynarodowych sponsorów wojny. Decyzja była odpowiedzią na kontynuowanie działalności banku w Rosji.

Grupa OTP jest największym bankiem komercyjnym na Węgrzech i jednym z liderów na rynku usług finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Obsługuje kilkanaście milionów klientów w 11 krajach.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap