Obserwuj w Google News

Więcej pieniędzy na emerytury. „Koszty będą wyższe niż planowano”

2 min. czytania
29.11.2023 13:32
Zareaguj Reakcja

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała wniosek ministra rolnictwa w sprawie zmiany planu finansowego Funduszu Emerytalno - Rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na 2023 r. Pieniędzy na emerytury rolników będzie w kasie więcej.

Więcej pieniędzy na emerytury. „Koszty będą wyższe niż planowano”
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Emerytury wypłacane m.in. KRUS pochłaniają więcej pieniędzy, niż pierwotnie zakładano w planie finansowym. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zdecydowała się zatem na wniosek resortu rolnictwa zwiększyć zasobność funduszu.

Więcej pieniędzy na świadczenia z KRUS

- Zmiany dotyczą zwiększenia stanu funduszu na początek roku do wysokości realnego wykonania, tj. o kwotę 32,833 mln zł, jak również zwiększenia kwot przychodów, dochodów oraz odpowiednio wydatków, w tym kosztów transferu z tytułu emerytur i rent rolniczych o kwotę 2 mld 121 533 tys. zł, i zwiększenie Funduszu na koniec roku o kwotę 238 mln 459 tys. zł - wyjaśnił wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, przedstawiając wniosek.

 

Redakcja poleca

Bartosik zwrócił uwagę, że wyższa waloryzacja zwiększyła koszty wypłat rent i emerytur rolniczych. Koszty podbiło także wprowadzenie nowej definicji emerytury podstawowej, która stanowi kwotę równą 90 proc. najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2022 roku łączna kwota przeznaczona na emerytury z KRUS wyniosła 14 021,4 mln zł i wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o 0,3 proc. Na renty z tytułu niezdolności do pracy wydano 2 905,7 mln zł (wzrost o 1,4 proc.), natomiast na renty rodzinne – 980,1 mln zł (wzrost o 5,5 proc.). Przeciętna miesięczna emerytura z KRUS wyniosła 1 507,59 zł.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap