Obserwuj w Google News

Wracają kredyty ze zmienną stopą. Pierwszy bank wprowadza WIRON

2 min. czytania
01.06.2023 14:45
Zareaguj Reakcja

Wobec zawirowań na rynku kredytowym banki zaczęły wycofywać z oferty produkty oparte o zmienne oprocentowanie. Teraz wracają do takich hipotek, ale kłopotliwy WIBOR zostanie zastąpiony przez nowy wskaźnik.

Pierwszy bank z WIRONem
fot. Artur Szczepanski/REPORTER/East news

Kredyt hipoteczny ze zmiennym procentowaniem? Tak, ale już nie w oparciu o WIBOR, który po licznych podwyżkach stóp procentowych sięgnął rekordowego poziomu, lecz w oparciu o nowy wskaźnik. ING jest pierwszym bankiem, w którym zagościł WIRON.

Pierwszy bank wdraża WIRON. Wracają kredyty ze zmiennym oprocentowaniem

„Wznawiamy sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Kredyty będą oparte o wskaźnik referencyjny WIRON 1M Stopa Składana. Oferta obowiązuje dla wniosków kredytowych składanych od 26 czerwca 2023 r.” – czytamy w komunikacie banku ING.

Jak dodano, oprocentowanie nowych kredytów składać się będzie ze wskaźnika referencyjnego WIRON 1M Stopa Składana oraz marży banku.

Redakcja poleca

„W związku z konstrukcją oprocentowania zmiennego opartego o WIRON 1M Stopa Składana harmonogram spłat klienta będzie zmieniał się co miesiąc i uwzględniał zmieniającą się wysokość wskaźnika. Przekłada się to na inną wysokość raty w każdym miesiącu” – wyjaśnił bank.

Z oferty nie znikają jednak hipoteki oparte o stałą stopę procentową. Jak podał bank ING, oprocentowanie stałe obowiązuje w okresie 60 miesięcy od dnia uruchomienia (wypłaty) kredytu hipotecznego lub jego pierwszej transzy. „Po tym czasie klient będzie miał możliwość skorzystania z nowej propozycji oprocentowania stałego na kolejne 5 lat. Jeżeli nie zdecyduje się na kontynuowanie oprocentowania okresowo stałego to dalszy okres kredytowania będzie objęty oprocentowaniem zmiennym składającym się ze wskaźnika referencyjnego WIRON 1M Stopa Składana i marży banku” – dodano.

Redakcja poleca

W maju informację o przejściu na WIRON podał także bank PKO BP. - Całość kredytów w spłacie zaczniemy zamieniać z WIBOR na WIRON od stycznia 2025 r. – powiedział wiceprezes PKO BP Dariusz Szwed, kierujący pracami zarządu banku.

- W PKO BP chcemy być gotowi z WIRON-em w II połowie tego roku, zaczniemy od klientów korporacyjnych –  dodał przedstawiciel banku.

RadioZET.pl/ING/PAP