Obserwuj w Google News

Wyborcza zmiana cen paliw? „Skala jest imponująca”

2 min. czytania
14.09.2023 08:35
Zareaguj Reakcja

Pomimo drożejącej na świecie ropy naftowej i paliw gotowych na stacjach benzynowych w Polsce królują obniżki. Ich skala w przypadku benzyny 95 i oleju napędowego jest imponująca - ocenił portal e-petrol.pl.

Mateusz Morawiecki i Daniel Obajtek
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/Easst News

Ceny paliw w „tajemniczy” sposób przestały podążać za cenami ropy naftowej, która podrożała. Na polskich stacjach tankowanie stawało się ostatnimi dniami coraz tańsze – z danych e-petrol.pl wynika, że za litr benzyny 95 trzeba było płacić nawet 6,12 zł. Politycy coraz otwarciej mówili o „wyborczym cudzie na stacjach”, a eksperci spodziewają się, że w październiku może dość do mocnej korekty i podwyżki cen, gdy tylko Polacy odejdą od urn.

„Wyborcze” ceny paliw. Benzyna coraz tańsza

Wysokość cen paliw budzi spore kontrowersje, w podcaście „Biznes. Między wierszami” spytaliśmy więc głównego ekonomistę Orlenu, Adama Czyżewskiego, czy prawdziwe są zarzuty kierowców, że koncern „doi Polaków”. Ekspert wytłumaczył, że PKN jest „biorcą cen”, które wyznaczane są na poziomie światowym, i co prawda notuje rekordowe zyski, ale nie z własnej inicjatywy. Orlen musi sprzedawać po cenach, które wyznaczane są przez giełdy światowe, żeby zapewnić bezpieczeństwo paliwowe kraju. Wyznaczenie zbyt niskiej ceny doprowadzić ma do wykupienia paliw przez podmioty zagraniczne: w takim przypadku zabraknie ich dla polskich kierowców.

Oglądaj

Według danych e-petrol.pl, po wynoszącej 21 groszy obniżce, litr benzyny 95 kosztuje średnio 6,39 zł i jest najtańszy w tym roku. Średnia cena litra diesla spadła o 18 groszy - do poziomu 6,25 zł. Ze spadkowej tendencji wyłamał się jedynie autogaz, który podrożał o 7 groszy i aktualnie płaci się za niego przeciętnie 2,89 zł za litr - podkreślił portal.

Jak zaznaczył e-petrol.pl, z danych portalu wynika, że w tym tygodniu odnotowano na stacjach już tak niskie ceny jak 6,12 zł za litr benzyny 95 oraz 6 zł za tę samą ilość oleju napędowego.

Redakcja poleca

Portal przekazał, że w tym tygodniu benzyna 95 najtańsza była na Opolszczyźnie, Pomorzu, i w województwie świętokrzyskim - gdzie litr kosztuje średnio 6,37 zł. W świętokrzyskim jest najtańszy olej napędowy - z ceną 6,22 zł za litr, natomiast na Kujawach i Pomorzu najmniej płaci się za litr autogazu - 2,77 zł.

Dodano, że najdrożej jest na Pomorzu Zachodnim, Lubelszczyźnie i Dolnym Śląsku. W zachodniopomorskim najwięcej kosztuje benzyna 95 - 6,52 zł za litr, w lubelskim diesel z ceną 6,42 zł za litr, a w dolnośląskim autogaz - za który płaci się przeciętnie 2,99 zł za litr.

Nie przegap