Wynagrodzenia w dół. GUS podał dane o zarobkach Polaków

20.02.2023 10:12

Nasze pensje w skali roku są o ponad 13 proc. wyższe. W porównaniu z grudniem płace spadły jednak o ponad 6 proc. i znów są na poziomie poniżej 7 tys. zł brutto.

Pensje w dół
fot. Marek BAZAK/East News

Zarobki w styczniu 2023 roku w przypadku statystycznego Polaka w sektorze przedsiębiorstw wyniosły 6883,92 zł. To o 6,1 proc. mniej niż w grudniu, kiedy to pensje przebiły 7 tys. zł brutto.

Spadek przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w styczniu 2023 r. względem grudnia 2022 r. spowodowany był brakiem dodatkowych wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu, tj. premii świątecznych i nagród z okazji Dnia Górnika oraz mniejszą skalą występowania premii rocznych czy odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń) GUS

W skali roku pensje wzrosły o 13,5 proc.

GUS podał też dane dotyczące zatrudnienia. Wzrosło ono miesiąc do miesiąca o 0,4 proc., zaś w skali roku o 1,1 proc. "Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w styczniu o 25 tys. etatów. Wzrost wynika bezpośrednio z corocznych procedur statystycznych GUS. Faktyczna aktywność słabła - szacunki MRiPS wskazują, że liczba rejestrujących się bezrobotnych była większa niż w ubiegłych latach" - napisali analitycy z Polskiego Instytytu Ekonomicznego. 

"Słaba aktywność gospodarcza oznacza mniejszą skale podwyżek wynagrodzeń, choć te dalej są powszechne. Dane GUS wskazują, że wynagrodzenia rosły w tempie 13.5 proc.. To między innymi efekt wysokiej podwyżki wynagrodzenia minimalnego. Kolejne miesiące powinny przynieść słabsze wyniki" - dodano. 

loader

RadioZET.pl