,

Wypłata czternastej emerytury w 2023 roku. Rządzący podali termin

22.05.2023 17:08

- W tym roku wypłacimy czternastą emeryturę w sierpniu i wrześniu – oznajmił wiceminister finansów Artur Soboń na antenie Radia Lublin. Dodatkowe pieniądze nie trafią jednak do wszystkich seniorów: próg dochodowy zostanie utrzymany.

Kiedy wypłata 14-stki
fot. Marek BAZAK/East News

Emerytura w marcu br. została zwaloryzowana, miesiąc później do seniorów trafiły trzynastki, zaś świadczeniobiorcy z najniższymi wypłatami jesienią dostaną kolejny bonus: czternastą emeryturę. Szczegóły dotyczące wypłaty zdradził przedstawiciel resortu finansów Artur Soboń.

14. emerytura 2023. Terminy wypłat

Sierpień i wrzesień – w tych miesiącach – według deklaracji Artura Sobonia – seniorzy dostaną 14. emeryturę. Pieniądze zostaną zatem wypłacone jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. - W kolejnych latach będziemy określać w rozporządzeniu datę wypłacania świadczenia, pewnie będzie to zwykle jesień - powiedział wiceminister finansów.

Przedstawiciel rządu dodał, że świadczenie to na stałe wpisane jest do ustawy. Tak jak w poprzednich latach utrzymany zostanie próg dochodowy.

Czternasta emerytura przeznaczona będzie dla osób, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty działać będzie zasada „złotówka za złotówkę”, czyli 14. emerytura zostanie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł brutto, przy czym kwota czternastki wyniesie co najmniej 50 zł.

 Bon rozdaje Radio ZET. Zgłoś się do naszej zabawy i wygraj gotówkę na wakacje!

Zgodnie z rządowymi szacunkami świadczenie w pełnej kwocie trafi do ponad 5,8 mln seniorów. Kolejne 1,3 mln beneficjentów otrzyma czternastkę w wysokości poniżej 1588 zł brutto.

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się