Obserwuj w Google News

Wyższe świadczenia dla seniorów? „Sposób naliczania emerytur niezgodny z konstytucją”

1 min. czytania
15.11.2023 11:04
Zareaguj Reakcja

Trybunał Konstytucyjny zajął się sprawą, przez którą seniorzy otrzymywali zaniżone świadczenia. Po latach kwestia emerytur czerwcowych została rozstrzygnięta, przez co nowy rząd najprawdopodobniej będzie musiał znaleźć pieniądze na wypłaty.

Wyższe świadczenia dla seniorów? „Sposób naliczania emerytur niezgodny z konstytucją”
fot. Marek BAZAK/East News

Emerytury czerwcowe to sprawa, którą od lat śledzili seniorzy, w szczególności ci, którzy przeszli na emeryturę między na emeryturę w czerwcu między 2009 a 2019 rokiem.  Złożenie wniosku o świadczenie w tym miesiącu przez długie lata skutkowało niższym wymiarem emerytury w porównaniu do wniosków złożonych w pozostałych jedenastu miesiącach roku. Czerwcowi emeryci nie byli bowiem uwzględniani w dodatkowych waloryzacjach kwartalnych, przez co ich świadczenia były niższe nawet o kilkaset złotych. Co z tej sprawie postanowił Trybunał?

Czerwcowi emeryci. Jest rozstrzygnięcie w TK

Trybunał Konstytucyjny uznał, że sposób waloryzacji emerytur dla osób, które przechodziły na emeryturę w czerwcu w latach 2009-2019 był niekonstytucyjny.

Niewykluczone, że pokrzywdzeni przez system emeryci otrzymają wyrównania, na które nowy rząd będzie musiał znaleźć pieniądze.

Redakcja poleca

Resort rodziny i polityki społecznej szacuje, że "prognozowane zwiększenie wydatków na emerytury z FUS w wyniku ewentualnych zmian wynikających z orzeczenia TK wyniosłoby w latach 2024-2033 w kwotach nominalnych łącznie 2 mld 802 mln zł”.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap