Obserwuj w Google News

Zakaz handlu w niedziele. Prezydent podjął decyzję w sprawie zmian

2 min. czytania
04.12.2023 12:45
Zareaguj Reakcja

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej handlu w niedziele - poinformowała PAP Małgorzata Paprocka, minister w KPRP. W Wigilię sklepy będą zamknięte, otworzą się za to 10 grudnia.

Andrzej Duda
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Zakaz handlu w niedziele był wadliwie skonstruowany, o czym mogliśmy przekonać się w obecnym roku, gdy niedziela handlowa wypadła w Wigilię. Zgodnie z nowelizacją, w takiej sytuacji 24 grudnia ma obowiązywać zakaz handlu, z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Zakaz handlu w niedziele. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Według dotychczasowych przepisów, handlowe miały być niedziele 17 i 24 grudnia, przy czym w Wigilię sklepy miały być otwarte tylko do godz. 14. Podpisana w poniedziałek przez prezydenta nowelizacja ustawy zakłada, że każda Wigilia przypadająca w niedzielę będzie dniem objętym zakazem handlu. Natomiast dwie niedziele poprzedzające Wigilię będą niedzielami handlowymi.

Oglądaj

„Jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz, o którym mowa, w art. 5, nie obowiązuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na 24 grudnia” - wynika z noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. 

Zgodnie z nowelą, każda Wigilia przypadająca w niedzielę będzie dniem objętym zakazem handlu, wykonywania czynności związanych z handlem, powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem. 

Redakcja poleca

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. 

W podpisanej ustawie nie przewidziano ograniczania działania sklepów w przeniesionej na wcześniejszy termin niedzieli handlowej do maksymalne godz. 14:00; handel ma się odbywać cały dzień. Ustawa wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu.

Źródło: Radio ZET/KPRP/PAP

Nie przegap