,

Zakaz TikToka w Polsce. Rada ds. Cyfryzacji zaleciła „usunięcie z urządzeń”

27.03.2023 17:02

Rada ds. Cyfryzacji przyjęła uchwałę dotyczącą zakazu TikToka na urządzeniach służbowych polskiej administracji. Aplikacje, które znajdują się już na telefonach polityków i urzędników, będą musiały prawdopodobnie zostać odinstalowane. Decyzja rady jest rekomendacją dla rządu, który podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie.

TikTok na telefonie
fot. BO AMSTRUP/AFP/East News

TikTok dostał w Polsce bana. Uchwała Rady ds. Cyfryzacji – organ doradczy premiera - zaleciła urzędnikom i pracownikom administracji publicznej usunięcie aplikacji z urządzeń służbowych. Oznacza to między innymi zakaz korzystania z chińskiego rozwiązania przez posłów i senatorów. Decyzja została podjęta z powodu obaw o bezpieczeństwo informacji przechowywanych na telefonach i tabletach z zainstalowanym TikTokiem. Zakaz musi zostać zatwierdzony przez rząd.

TikTok zakazany dla polityków i urzędników? Decyzja Rady ds. Cyfryzacji

 TikTok może pomagać władzom Chin i ich służbom wywiadowczym w gromadzeniu ogromnych danych - wytłumaczyli w uzasadnieniu pojętej decyzji członkowie Rady ds. Cyfryzacji. Szczególnie narażone mają być dane polityczne i dotyczące bezpieczeństwa. Wcześniej podobne zarzuty stawiano między innymi Huawei, chińskiemu producentowi urządzeń telekomunikacyjnych oraz smartfonów i komputerów, oraz rosyjskiemu producentowi programu antywirusowego Kaspersky. Pod lupą polskiego rządu mają według „Rzeczpospolitej” znajdować się jeszcze między innymi ZTE, OnePlus, Realme i Xiaomi.

Według założeń uchwały TikToka będą musieli usunąć ze służbowych urządzeń posłowie, senatorowie i ministrowie, a także pracownicy Sejmu, Senatu i rządu. Aplikacja będzie musiała także zostać wykasowana z prywatnych telefonów tych osób, jeśli znajduje się na nich także służbowe oprogramowanie. Tutaj będzie pozostawiony wybór: usunąć będzie można aplikacje państwowe, pozostawiając za to TikToka. Rekomendacja Rady nie jest dla rządy więżąca - żeby zakaz wszedł w życie, odpowiednie rozporządzenie musiałaby przyjąć Rada Ministrów.

Decyzję o wprowadzeniu zakazu używania TikToka przez polityków i pracowników administracji podejmowały wcześniej inne kraje i organizacje: Wielka Brytania, USA, Kanada, Nowa Zelandia, Belgia, Tajwan, Komisja Europejska, Parlament Europejski. Z informacji podanych przez Cyberdefence24.pl wynika, że „polski rząd obecnie nie dysponuje żadnymi informacjami, które wskazywałyby na konieczność wprowadzenia decyzji o zakazie korzystania z TikToka na urządzeniach służbowych”. O dowody na konieczność wprowadzenia takiego ograniczenia poproszono kraje, które taką decyzję już wdrożyły.

Zalecany zakaz nie obejmuje urządzeń należących do osób prywatnych - aplikacja nie zostanie całkowicie zabroniona w Polsce, a przynajmniej obecnie nie mówi się o takich planach.

loader

RadioZET.pl/Cyberdefence24.pl

Logo radiozet Dzieje się