Zamknij

Zamrożenie cen gazu i nowy dodatek dla rodzin. Kto i ile pieniędzy dostanie?

Katarzyna Witwicka
25.11.2022 15:10

Minister klimatu Anna Moskwa podczas konferencji prasowej zdradziła szczegóły dotyczące wsparcia Polaków obciążonych coraz to wyższymi rachunkami za gaz. Będzie nowy dodatek dla rodzin.

Zamrożone ceny gazu
fot. PAP/Marcin Obara

Gaz stał się dobrem deficytowym, którego cena nie przestaje rosnąć. Rząd w obliczu kryzysu energetycznego najpierw zdecydował się na zamrożenie cen prądu, a teraz poinformował o maksymalnych cenach za gaz. Osoby z najniższym dochodem otrzymają też specjalny dodatek.

Dopłata do gazu. Kto otrzyma wsparcie

- W najbliższych godzinach rząd przyjmie ustawę gazową. Podstawowe założenie to zamrożenie taryfy gazowej dla gospodarstw domowych na poziomie z tego roku. Jedyną zmianą będzie powrót od 1 stycznia 2023 do poprzedniej stawki VAT na gaz - powiedziała minister klimatu Anna Moskwa.

Z zamrożonej maksymalnej stawki za gaz skorzystają wszyscy, ale z dodatku gazowego jedynie najmniej zarabiający.

- Z jednej strony mrozimy taryfę, z drugiej strony będziemy dla tych z progiem dochodowym analogicznym do dodatku osłonowego, czyli 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1,5 tys. zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego zwracać równowartość VAT-u na podstawie faktury, którą osoba, gospodarstwo domowe otrzyma - powiedziała Anna Moskwa.

loader

RadioZET.pl/PAP