Obserwuj w Google News

Zamrożenie cen gazu i nowy dodatek dla rodzin. Kto i ile pieniędzy dostanie?

Katarzyna Witwicka
1 min. czytania
25.11.2022 15:10
Zareaguj Reakcja

Minister klimatu Anna Moskwa podczas konferencji prasowej zdradziła szczegóły dotyczące wsparcia Polaków obciążonych coraz to wyższymi rachunkami za gaz. Będzie nowy dodatek dla rodzin.

Zamrożone ceny gazu
fot. PAP/Marcin Obara

Gaz stał się dobrem deficytowym, którego cena nie przestaje rosnąć. Rząd w obliczu kryzysu energetycznego najpierw zdecydował się na zamrożenie cen prądu, a teraz poinformował o maksymalnych cenach za gaz. Osoby z najniższym dochodem otrzymają też specjalny dodatek.

Dopłata do gazu. Kto otrzyma wsparcie

- W najbliższych godzinach rząd przyjmie ustawę gazową. Podstawowe założenie to zamrożenie taryfy gazowej dla gospodarstw domowych na poziomie z tego roku. Jedyną zmianą będzie powrót od 1 stycznia 2023 do poprzedniej stawki VAT na gaz - powiedziała minister klimatu Anna Moskwa.

Redakcja poleca

Z zamrożonej maksymalnej stawki za gaz skorzystają wszyscy, ale z dodatku gazowego jedynie najmniej zarabiający.

- Z jednej strony mrozimy taryfę, z drugiej strony będziemy dla tych z progiem dochodowym analogicznym do dodatku osłonowego, czyli 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1,5 tys. zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego zwracać równowartość VAT-u na podstawie faktury, którą osoba, gospodarstwo domowe otrzyma - powiedziała Anna Moskwa.

RadioZET.pl/PAP