Obserwuj w Google News

Zaskakujące dane z rynku pracy. Ekonomiści ostrzegają: sytuacja może się pogorszyć

2 min. czytania
25.05.2023 10:41
Zareaguj Reakcja

Główny Urząd Statystyczny przekazał pozytywne informacje z rynku pracy: bezrobocie spada. Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozują jednak, że dalsza część roku może przynieść wzrost stopy bezrobocia.

Bezrobocie spada
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Bezrobocie w kwietniu zmniejszyło się – podał GUS. Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła z 5,4 do 5,2 proc. Sytuacja jest lepsza, niż wynikało to z prognoz. Resort rodziny i polityki społecznej szacował wcześniej, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,3 proc.

Bon rozdaje Radio ZET. Zgłoś się do naszej zabawy i wygraj gotówkę na wakacje!

Bezrobocie spada, ale nie unikniemy spowolnienia

GUS przekazał, że łącznie w urzędach pracy zarejestrowanych jest 821,9 tys. osób, a to o 56 tys. mniej niż rok temu. W minionym miesiącu w urzędach pracy zarejestrowano 87,8 tys. nowych bezrobotnych, o 21,0 proc. mniej mdm - podał Główny Urząd Statystyczny. Wobec analogicznego okresu 2022 roku było to o 12,9 proc. mniej.

Redakcja poleca

Najnowsze dane skomentowali eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. „Spodziewamy się niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia w dalszej części roku. Niższa aktywność firm skutkuje ograniczaniem rekrutacji. W kwietniu w urzędach pracy zgłoszono 81,3 tys. nowych ofert pracy. To o 16 tys. mniej niż w marcu i o 19 proc. mniej niż rok temu. Zmniejszanie liczby ofert pracy jest bardziej powszechne w sektorze prywatnym niż w publicznym” – czytamy w komentarzu.

Spowolnienie odbiło się nie tylko na liczbie nowych rekrutacji, lecz także zwolnień. W kwietniu, jak przekazał GUS, 155 pracodawców zadeklarowało zwolnienie 14 tys. pracowników, w tym 3,2 tys. osób z sektora publicznego.

RadioZET.pl/PAP