Zlecenia w pełni oskładkowane. Szykują się duże zmiany w przepisach

15.03.2023 12:25

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź Krajowych Programów Reform. Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, jedną z takich reform będzie ozusowanie zleceń już od przyszłego roku.

ZUS od każdego zlecenia
fot. Marek BAZAK/East News

ZUS w pełnej wysokości od każdej umowy zlecenia – takie zobowiązanie polskiego rządu wynika z dokumentu, który trafi do konsultacji. Krajowy Plan Reform na lata 2023/2024 – to jak pisze dziennik – „rozkład jazdy” dla Brukseli ws. działań rządów krajów członkowskich. Wśród nich ma być pełne ozusowanie zleceń.

ZUS od każdej umowy zlecenia. Zmiany od przyszłego roku

Jak czytamy, polski rząd miał zobowiązać się, by w pierwszym kwartale przyszłego roku w życie weszły przepisy „wprowadzające obowiązek objęcia wszystkich kolejnych umów zleceń składkami na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od osiąganych przychodów.”

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ZUS od zlecenia jest konieczny jedynie do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Każda kolejna umowa może, choć nie musi być ozusowana. Rząd chce zmienić przepisy tak, by osoby, które pracują wyłącznie na tzw. śmieciówkach, miały lepszą ochronę (kosztem niższej płacy „na rękę”). Jak czytamy w DGP, zmiana nie obejmie wszystkich umów cywilnoprawnych: dzieła nadal będą wolne od ZUS-u.

Przypomnijmy, że taki plan rząd przedstawił już w minionym roku. Już w Krajowym Planie Odbudowy zapisano ozusowanie zleceń, lecz termin wdrożenia tej reformy odraczano.

W nowym dokumencie rząd zadeklarował się do bliżej nieokreślonych działań, czyli dofinansowania firm na robotyzację, poszerzania stref ekonomicznych czy poprawy cyberbezpieczeństwa.

loader

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”