Obserwuj w Google News

ZUS apeluje o składanie wniosków. Ma pieniądze do oddania

2 min. czytania
29.05.2023 16:39
Zareaguj Reakcja

Tylko do 1 czerwca można wnioskować o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wniosek zostanie automatycznie utworzony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Należy przygotowany dokument sprawdzić i podpisać, a następnie wysłać go do ZUS-u. Nadpłatę Zakład przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia.

pieniądze i skoroszyt z napisem ZUS
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

ZUS podsumował pierwszy rok funkcjonowania składki zdrowotnej na zasadach wprowadzonych przez Polski Ład. 625,2 tys. płatników wykazało dopłatę składek, 1,4 mln płatników wykazało nadpłatę, a 273,1 tys. płatników wykazało zero: roczna kwota składek była zgodna z wykazaną miesięczną kwotą składek. Przedsiębiorcy, którzy wolą odzyskać środki zamiast przekazywać je na poczet przyszłych opłat, mają czas tylko do 1 czerwca

ZUS oddaje nadpłaconą składkę zdrowotną

- Jeśli przedsiębiorca nie będzie ubiegać się o zwrot składki, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca 2023 r. – o ile Krajowa Administracja Skarbowa nie przekaże informacji o rozbieżnościach w dokumentach przekazanych do ZUS-u i urzędu skarbowego dotyczących formy opodatkowania i wysokości przychodów lub dochodów – podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Oglądaj

Jak wyjaśnił, gdy płatnik składek z różnych przyczyn nie mógł złożyć do ZUS-u rocznego rozliczenia w terminie do 22 maja br., to może jeszcze przekazać ten dokument nie później niż do 30-31 maja br. Musi jednak pamiętać o tym, że jeśli przysługuje mu kwota do zwrotu, to do 1 czerwca powinien zatwierdzić i odesłać przez PUE ZUS przygotowany wniosek o symbolu RZS-R, który dostępny będzie w dokumentach roboczych. Sam fakt przekazania dokumentów rozliczeniowych po terminie (w tym roku po 22 maja) nie powoduje konsekwencji.

Jeśli z rozliczenia wynika niedopłata, to płatnik powinien uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) w terminie do 22 maja. Opłacenie składek po terminie wiąże się z koniecznością naliczenia odsetek za zwłokę – jeśli przekraczają 34,90 zł.

Redakcja poleca

ZUS przypomniał, że od 1 stycznia 2022 r. podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest zależnie od formy opodatkowania i rodzaju pozarolniczej działalności.

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność i która opłaca podatek w formie ryczałtu lub na zasadach ogólnych (podatkiem liniowym lub według skali podatkowej) ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Służy ono temu, aby ustalić składkę za dany rok na podstawie przychodów lub dochodów w nim osiągniętych.

RadioZET.pl/ZUS/PAP