Obserwuj w Google News

ZUS odmówił przyjęcia dodatkowych pieniędzy na emerytury. Składki wystarczą?

2 min. czytania
29.11.2023 09:46
Zareaguj Reakcja

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Z czego finansowane będą świadczenia?

ZUS odmówił przyjęcia dodatkowych pieniędzy na emerytury. Składki wystarczą?
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Emerytury i większość innych świadczeń finansowane są m.in. ze składek odprowadzanych przez pracujących płatników. Jeśli ich suma nie pokrywa łącznych wydatków m.in. na transfery dla seniorów, niezbędna jest dotacja z budżetu państwa. ZUS w bieżącym roku zrezygnował jednak z jej części.

ZUS odmówił 5 mld zł dotacji na emerytury. „Sytuacja jest stabilna”

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zapewniła, że „stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS”. Oznacza to tyle, że odprowadzane przez pracujących składki wystarczą na sfinansowanie zobowiązań względem świadczeniobiorców.

Pierwotnie dotacja do ZUS miała wynieść 13 mld zł. Ostatecznie budżet przekaże o 5 mld zł mniej, a dotacja wyniesie 8 mld zł.

Redakcja poleca

- Zarząd Zakładu podjął decyzję o blokadzie 8 mld złotych. Biorąc pod uwagę nowelizację budżetu państwa na 2023 rok ZUS nie będzie potrzebował 13 mld złotych - powiedziała szefowa ZUS.
Jak dodała prof. Uścińska, „jednym z istotnych parametrów, który pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń, jest wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek".

Z danych wynika, że stopień pokrycia wydatków składkami sięgnął w trzecim kwartale 82,1 proc. W komunikacie przekazano, że liczba ubezpieczonych na koniec września br. wyniosła 16 184 tys. osób, tj. o 41 tys. więcej niż rok wcześniej.

 

Redakcja poleca

Składki najliczniej odprowadzają pracownicy (71,3 proc.). Drugą pod względem liczebności grupą są przedsiębiorcy (10,8 proc.)oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (8,2 proc.).

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap