Obserwuj w Google News

ZUS pożegnał 14. emeryturę. Informacje wysłane do seniorów

2 min. czytania
27.10.2023 09:13
Zareaguj Reakcja

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę listów podsumowujących wypłatę "czternastek". Korespondencja trafiła do ponad 7,6 mln emerytów i rencistów. Dodatkowe świadczenia zostały wypłacone wraz z wrześniową emeryturą i rentą.

Gertruda Uścińska
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

14. emerytura 2023 przeszła do historii. - Wszyscy uprawnieni emeryci i renciści czternastą emeryturę już dostali. Teraz zakończyliśmy również wysyłkę listów informujących o przyznanej kwocie - przekazał w czwartkowym komunikacie rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Seniorzy żyją już wiadomościami o rzekomej likwidacji świadczenia w 2024 roku. Dr Tomasz Lasocki w rozmowie z RadioZET.pl uspokoił emerytów: „czternastka” zostanie wypłacona. Tyle tylko, że z powodu pułapki zastawione przez PiS w przepisach, w znacznie niższej kwocie.

14. emerytura. ZUS podsumował wypłaty

ZUS wysłał listy informujące o przyznaniu dodatkowego świadczenia emerytom w związku z wypełnieniem swojego prawnego obowiązku, którym jest podsumowanie przekazanej beneficjentom wypłaty czternastej emerytury i renty.

Oglądaj

- W środku korespondencji znajdziemy informacje urzędowe o tym, że adresat otrzymał zgodnie z prawem czternastą emeryturę. Wskazana jest także odliczona kwota, jaką dany beneficjent świadczenia otrzymał - podał Żebrowski.

Dodatkowe świadczenie otrzymały osoby, które na ostatni dzień sierpnia miały prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej, kwota czternastki jest podzielona między wszystkich uprawnionych po równo. Czternastki nie otrzymały osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do niej, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Redakcja poleca

Czternasta emerytura w wysokości 2650 zł brutto została wypłacona osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działa zasada złotówka za złotówkę. Aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musiało ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługiwała, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto.

Ze świadczenia została pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka jest wolna od wszelkich innych potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie wlicza się także do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy o 500 plus dla niesamodzielnych.

Nie przegap