Obserwuj w Google News

ZUS przedłużył akcję oddawania pieniędzy. „Resort dał zielone światło”

2 min. czytania
01.06.2023 15:07
Zareaguj Reakcja

Wnioski o zwrot składki zdrowotnej miały być przyjmowane tylko do 1 czerwca, ZUS powiadomił jednak, że termin został przedłużony. Płatnicy upomnieć się o swoje pieniądze będą mogli do 5 czerwca.

pieniądze i logo ZUS
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

ZUS miał oddawać płatnikom nadpłaconą składkę zdrowotną do 1 czerwca – rozliczenia za rok 2022 trzeba było dokonać do 22 maja, Zakład automatycznie wystawiał wnioski o zwrot pieniędzy, które należało tylko zatwierdzić podpisem. Nie wszyscy zainteresowani zdążyli z formalnościami – dlatego termin przyjmowania dokumentów przedłużono.

ZUS: wnioski o zwrot składki do 5 czerwca

- W związku z licznymi prośbami od przedsiębiorców ZUS zwrócił się do ministerstwa zdrowia o szczegółową interpretację niektórych przepisów. Resort dał zielone światło na wydłużenie terminu. Dzięki temu prowadzący działalność mają jeszcze kilka dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty – poinformowała profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Oglądaj

Skąd wzięło się zamieszanie ze składką zdrowotną? W 2022 roku zaczął obowiązywać Polski Ład, który zdefiniował ją na nowo jako samodzielną, niezależną od podatku dochodowego daninę, płaconą do niego równolegle. Przepisy zmieniały się w ciągu roku wielokrotnie, a płatnicy często woleli składkę nadpłacić, niż narażać się na ryzyko zostania dłużnikiem ZUS-u wskutek aktualizacji prawa.

ZUS przypomniał, że zgodnie z przepisami, jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne okaże się, że składka ta została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, płatnikowi składek przysługuje jej zwrot. Nie odbywa się on jednak automatycznie – o swoje pieniądze trzeba się upomnieć.

Redakcja poleca

Ułatwieniem ma być wygenerowanie wniosku przez ZUS na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych. Dokument tworzony jest w przypadku stwierdzenia prawa do ubiegania się o zwrot. Według Zakładu składkę nadpłaciło w 2022 rok 1,4 mln płatników. Wniosek powinien pojawić się na ich kontach PUE „na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika lub ubezpieczonego dokumentu z rocznym rozliczeniem”.

Wniosek o zwrot na PUE ZUS będzie udostępniony w widoku Dokumenty i wiadomości, w sekcji dokumenty robocze. Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata a na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o jej zwrot, płatnik składek może sporządzić taki wniosek samodzielnie.

Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 3 sierpnia. Zakład zaapelował, żeby dokładnie sprawdzić, czy numer konta jest aktualny i prawidłowo wpisany.

RadioZET.pl/ZUS