Zamknij

ZUS przesłał wiadomość do ponad 3,1 mln płatników. Można sprawdzić stan konta

10.01.2023 16:37

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesłał milionom płatników informację dotyczącą stanu konta w ZUS. Ubezpieczeni mogą sprawdzić, czy nie zalegają ze składkami względem urzędu i czy na ich kontach nie widnieje nadpłata.

Można sprawdzić stan konta w ZUS
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

ZUS zamiast listów przekazał płatnikom informację o stanie kont na PUE ZUS, czyli na Platformie Usług Elektronicznych urzędu. 3,1 mln płatników już teraz może dowiedzieć się, czy na ich kontach jest niedopłata, nadpłata, czy też ze składkami wyszli „na zero”. ZUS wyjaśnił, jak sprawdzić stan konta.

Można już sprawdzić stan konta w ZUS za 2022 rok

Płatnicy otrzymali z ZUS informację o stanie rozliczeń na ich kontach za 2022 rok. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski zaznaczył, że dzięki informacji na PUE ZUS płatnik, który rozliczał i wpłacał składki w 2022 r., może dowiedzieć się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też saldo zerowe. Jak to sprawdzić?

 

Wystarczy zalogować się do konta na platformie PUE ZUS. Na profilu ubezpieczonego widnieje informacja o łącznej kwocie wpłat w ramach składek w 2022 roku, a także o ewentualnych zaległościach względem ZUS. Informację o należnościach do spłaty otrzymają także płatnicy, którzy podpisali z ZUS umowę o rozbiciu płatności na raty.

Warto znać swoje bieżące finanse. Bez tej wiedzy trudno prowadzić biznes. Dlatego taka informacja jest przesyłana płatnikom. W przypadku zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne prowadzący działalność musi liczyć się z tym, że zostanie z tego powodu wykluczony z ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego. Warunkiem uczestniczenia w przetargach jest bowiem brak zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia  Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS

Rzecznik przypomniał, że płatnicy zalegający ze składkami, mogą złożyć wniosek o spłatę ratalną. - Doradca przedstawi najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, pomoże wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty. Niewielkie zaległości można również spłacić przez zwiększenie bieżącej wpłaty wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę - wskazał rzecznik.

Czas na wybór formy opodatkowania. Przez Polski Ład prawo zadziała wstecz

Z kolei płatnik, na którego koncie widnieje nadpłata, może pomniejszyć kolejne składki o nadpłaconą kwotę. Może też wnioskować o zwrot nadpłaconych składek na konto bankowe.

loader

RadioZET.pl/ZUS