ZUS zaniżał emerytury. „Realne straty dla świadczeniobiorców”

06.03.2023 15:05

Kilkanaście tysięcy emerytów otrzymywało od ZUS zaniżoną emeryturę – wynika z danych ujawnionych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Po odkryciu pomyłki seniorzy mogą liczyć tylko na częściowe wyrównanie strat: Zakład zwraca należne pieniądze tylko za okres 3 lat.

ZUS
fot. Wojtek Laski/East News

Emerytury w Polsce są niskie w porównaniu do poziomu płac, a na dodatek seniorzy otrzymywali – i zapewne dalej otrzymują - zaniżone świadczenia. – W ZUS, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Prezes ZUS, w latach 2016-2022 ujawniono 17 145 błędnie wydanych decyzji – poinformował wiceminister rodziny Stanisław Szwed w odpowiedzi na interpelację, w której parlamentarzystki KO zapytały o skalę problemu. Wyrównanie świadczeń otrzymało 16 008 osób.

Zaniżone emerytury. Seniorzy nie odzyskają wszystkich pieniędzy

Stopa zastąpienia, czyli stosunek wyliczonej przez ZUS emerytury do ostatniej pensji systematycznie spada. Obecnie wynosi nieco ponad 50 procent, w ciągu kilku dekad sięgnie jednak poziomu zaledwie 25-30 procent. Ostrzegał przed tym w podcaście „Biznes. Między wierszami” dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Nie dość, że emerytury są relatywnie coraz niższe, to część seniorów pada ofiarą błędnych wyliczeń ze strony ZUS. Przez ostatnie 6 lat wykryto ponad 17 000 takich pomyłek. Stanisław Szwed upubliczniając te dane skomentował, że tak naprawdę skala błędów jest bardzo mała.

Liczba błędnie wydanych decyzji stanowi 0,038 procent załatwionych we wskazanym okresie wniosków o świadczenia emerytalno-rentowe – stwierdził wiceszef MRiPS tłumacząc, że „sprawy, w których doszło do ustalenia nieprawidłowej wysokości świadczenia nie są rezultatem celowego działania”.

Dr Antoni Kolek zauważył, że dane udostępnione przez MRiPS pokazały, ile pomyłek odkryto, a nie ile tak naprawdę zostało popełnionych. Oznacza to, że poszkodowanych seniorów może być znacznie więcej, niż pokazały oficjalne statystyki – beneficjenci świadczeń mogą o tym po prostu jeszcze nie wiedzieć. A czas działa na ich niekorzyść – po wykryciu błędu ZUS co prawda wyrównuje świadczenie, ale tylko za okres 3 lat.

– 17 000 błędnych decyzji ZUS pokazuje, że organ rentowy także się myli. Dla świadczeniobiorców oznacza to jednak realne straty, bo błąd ZUS przekłada się zwykle na niższą emeryturę. Mówimy jednak o ogromnej skali błędów, ale tych ujawnionych – trudno szacować, ile rzeczywiście ZUS popełnił błędów. Ale jest to jasny sygnał, aby sprawdzać także urzędników – powiedział „Faktowi” Kolek.

Stanisław Szwed poinformował, że rząd nie pracuje nad zmianami w prawie, tak by w razie stwierdzenia pomyłki w wyliczeniu emerytury seniorzy mogli liczyć na wyrównanie za cały okres otrzymywania zaniżonego świadczenia, a nie tylko za 3 lata.

loader

RadioZET.pl/Fakt