Obserwuj w Google News

ZUS zwróci pieniądze płatnikom. Wnioski tylko do 1 czerwca

1 min. czytania
23.05.2023 15:10
Zareaguj Reakcja

Ci, którzy w ramach składki zdrowotnej zapłacili więcej, niż powinni, będą mogli liczyć na przelew z ZUS. Urząd podał, że do tej pory ponad 360 tys. przedsiębiorców złożyło wniosek o pieniądze. Do zwrotu jest łącznie ponad 665 mln zł.

ZUS zwróci pieniądze
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

ZUS musi oddać pieniądze przedsiębiorcom, który nadpłacili składkę zdrowotną. Wyliczenie jej wysokości stało się nie lada wyzwaniem po wejściu w życie Polskiego Ładu. Niewykluczone więc, że przedsiębiorcy woleli zapłacić więcej i uniknąć wezwań do zapłaty.

ZUS zwróci pieniądze ze składki

360 tys. płatników przekazało już zweryfikowany wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej na kwotę 665 mln zł. Przedsiębiorcy mają czas na złożenie takiego dokumentu przez PUE ZUS tylko do 1 czerwca – przypomniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
- Do 22 maja płatnicy musieli złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. W związku z tym niektórzy przedsiębiorcy mogą posiadać nadpłatę składki zdrowotnej - powiedział PAP Grzegorz Dyjak z centrali ZUS.

 

Redakcja poleca

Zadłużeni płatnicy nie dostaną jednak od razu zwrotu nadpłaty. Urząd wykorzysta te pieniądze na spłatę zadłużenia. Pozostali mogą liczyć na zwrot środków na konta po uprzednim złożeniu wniosku np. za pośrednictwem PUE ZUS.

Urząd dodał, że jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot pieniędzy, środki te będą zapisane na jego koncie w ZUS.

RadioZET.pl/PAP