Zwrot podatku za 2022 rok. Uwaga na fałszywe wiadomości

27.01.2023 15:56

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa ostrzegła przed oszustami informującymi o „zwrocie podatku”. Podszywający się pod skarbówkę przestępcy wyłudzają w ten sposób dane i pieniądze.

Oszustwo na zwrot podatku
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

PIT za 2022 rok i zwrot podatku to hasła, które w najbliższych tygodniach z uwagi na rozliczenia roczne zyskają na popularności. Zainteresowanie już wykorzystują oszuści, którzy podszywają się pod skarbówkę.  

Uwaga na fałszywe wiadomości o zwrocie podatku

NASK ostrzegła przed nowym wariantem kampanii phishingowej polegającą na rozsyłaniu przez przestępców maili z linkami prowadzącymi do stron podszywających się pod portal Krajowej Administracji Skarbowej.

Zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej poinformował w piątek, że zaobserwował nowy wariant kampanii phishingowej, który dopasowuje się do okresu, w którym wielu Polaków rozlicza się z Krajową Administracją Skarbową. Dlatego - jak zwracają uwagę eksperci - wydaje się on szczególnie niebezpieczny.

Oszuści informują o rzekomym zwrocie podatku i załączają w mailach link, który prowadzi do fałszywych stron internetowych przypominających portal Krajowej Administracji Skarbowej.

Zarówno w wiadomości mailowej, jak i później na fałszywej stronie potencjalna ofiara otrzymuje pozytywne informacje o możliwości odebrania zwrotu podatkowego. W rzeczywistości przestępcy wyłudzają dane, które mogą zostać później wykorzystane do kradzieży pieniędzy z konta bankowego ofiary  NASK

Warto przypomnieć, że w momencie uzupełniania deklaracji w portalu Twój e-PIT będzie można sprawić, czy nadpłaciliśmy podatek. Co więcej, podatnicy na zwrot podatku zwykle muszą poczekać dłużej niż kilka dni od złożenia deklaracji.

Jeżeli z PIT wynika nadpłata podatku, to korzystając z usługi Twój e-PIT podatnik otrzyma zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni – licząc od dnia wysłania zeznania. Nie warto czekać zatem, aż nasz PIT z automatu zostanie zaakceptowany 2 maja. Wówczas bieg 45 dni rozpocznie się ostatniego dnia wysyłki deklaracji.

 

Ci, którzy zdecydują się na wizytę w urzędzie i złożą papierowe zeznanie, na zwrot podatku poczekają do 3 miesięcy od dnia złożenia druku.

loader

 RadioZET.pl/PAP