Nie tylko masło. Rośnie także cena jabłek

11.10.2017 15:14

Coraz więcej płacimy za artykuły spożywcze. Najbardziej zdrożało masło i jabłka.

Nie tylko masło. Rośnie także cena jabłek fot. Pixabay

Nie mamy dobrych wiadomości dla wielbicieli rodzimych jabłek. Z powodu przymrozków w kwietniu i maju ceny jabłek są dziś znaczni wyższe niż w analogicznym okresie w poprzednich latach.

Ceny jabłek są o 50 procent wyższe niż przed rokiem – poinformowali we wrześniu tego roku specjaliści z rynku hurtowego w Broniszach.

Wypiek domowej szarlotki będzie więc bardzo drogi ze względu na wysokie ceny jabłek i masła. Nie można jednak narzekać na ceny warzyw (takich jak ziemniaki, pomidory czy papryka). Także ceny grzybów zachęcają do zakupu – szczególnie że sezon na nie jest bardzo krótki.

Sprzedawcy jabłek mogą liczyć na zysk z rynku zagranicznego. Polskie jabłka wywożone są na coraz odleglejsze rynki afrykańskie, azjatyckie czy też na Bliski Wschód. Trafiają m.in. do: Egiptu, Jordanii, Indii, Mongolii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Wietnamu, a także Chin.

Polska jest liderem w produkcji i eksporcie jabłek w Unii. W ubiegłym roku (według GUS) zebrano 3,6 mln ton, w tym roku szacuje się, że uzyska się ok. 3 mln ton.

RadioZET.pl/SI/PAP

Oceń