Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pierwsze polskie jabłka. Cena nie zachwyca

30.06.2018 18:52
xxx wiadomosci

Trzy tygodnie wcześniej niż w ubiegłym roku pojawiły się w sprzedaży na rynku hurtowym w Broniszach polskie jabłka z tegorocznych zbiorów odmiany Early Geneva. Pochodzą one z rejonu Sandomierza.

Jabłka fot. Pixabay

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Early Geneva - to amerykańska, letnia odmiana jabłoni. Owoce osiągają dojrzałość do zbiorów i konsumpcyjną jednocześnie, co zazwyczaj przypada w drugiej połowie lipca. Owoce tej odmiany dojrzewają nierównomiernie, więc zbiory odbywają się kilkakrotnie.

Ceny jabłek

W ubiegłym roku krajowe jabłka po raz pierwszy pojawiły się na Rynku 17 lipca, a cena kilograma owoców wahała się od 2,5 do 3 złotych za kilogram. Dzisiaj kilogram jabłek odmiany Early Geneva NEVY kosztuje 3,33 zł/kg, czyli 50 złotych za 15. - kilogramowe opakowanie.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach są już w sprzedaży pierwsze śliwki od polskich sadowników. Można kupić dwie wczesne odmiany Herman i Ruth Gerstetter. Herman to najwcześniejsza odmiana spośród tych nowej generacji, dojrzałość do zbiorów przypada na ogół na połowę lipca, ale w tym roku zbiory zaczęły się wcześniej. Cena kilograma śliwek odmiany Herman waha się od 4 do 5 złotych. Nieco tańsza jest odmiana Ruth Gerstetter, którą można już kupić w hurcie w cenie 4 zł/kg. 

W maju na giełdach pojawiły się polskie truskawki. Mimo że ich cena jest dużo niższa niż przed rokiem, za kilogram truskawek trzeba zapłacić około 20 złotych. Ich cena oraz dobra marka zachęca nieuczciwych handlarzy do sprzedawania klientom importowanych truskawek jako krajowych. Jest jednak sposób, by odróżnić polskie owoce od hiszpańskich czy greckich

RadioZET.pl/PAP/DG 

Oceń
Tagi