Nie żyje Margot Kidder, Lois Lane z Supermana

15.05.2018 10:11
xxx wiadomosci

Margot Kidder, aktorka, znana m.in. z roli Lois Lane - dziewczyny Supermana, odeszła w wieku 69 lat. O jej śmierci poinformowała menedżerka.

Margot Kidder kim była fot. Mary Evans Picture Library/EAST NEWS

Margot Kidder zmarła w niedzielę, 13 maja 2018 w swoim domu w Montanie. Jak poinformowała jej menedżerka, Camilla Pines, aktorka odeszła spokojnie, podczas snu. Miała 69 lat. Dokładna przyczyna śmierci nie jest znana.

Kim była Margot Kidder?

Aktorka zyskała sławę przede wszystkim dzięki roli Lois Lane w filmie Superman z 1978 roku, jednak karierę zaczęła ponad 10 lat wcześniej, od gościnnego udziału w serialach "Wojeck" i "Przygody w tęczowym miasteczku", "McQueen" i "Corwin". Jako aktorka filmowa zadebiutowała w 1969 roku, rolą w produkcji "Ale zabawa".

Po raz pierwszy uwagę zwróciła na siebie kreacją w thrillerze psychologicznym "Siostry" Briana de Palmy. Kolejne role: Barbie Coard w kanadyjskim dreszczowcu 'Czarne święta" i podwójna rola sióstr Brigit i Thelmy w dramacie "Spokojny dzień w Belfaście" przyniosły jej kanadyjską nagrodę Etrog.

W latach 80. jej aktorka kariera zaczęła zwalniać, a ona sama zaczęła angażowała się w sprawy polityczne - m.in. w USA, wspierając Demokratów (choć obywatelką kraju stała się w 2005 roku).

W 1990 roku uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu, z powodu którego wycofała się z pracy na blisko dwa lata, przez co popadła w kłopoty finansowe i zdrowotne. W 1996 roku przeszła załamanie nerwowe a wkrótce zdiagnozowano u niej chorobę afektywną dwubiegunową.

Margot Ruth Kidder urodziła się 17 października 1948 w Yellowknife jako jedno z pięciorga dzieci eksperta od materiału wybuchowego i inżyniera górnictwa Isaaca Platta Kendalla oraz nauczycielki historii Jocelyn Mary „Jill”.

Jej ostatnim filmem jest kanadyjski dramat "The Neighborhood" z 2017 roku.

W reakcji na śmierć Kidder Mark Hamill, odtwórca roli Luke'a Skywalkera, napisał:

- Na ekranie była magiczna. Poza ekranem była jedną z najmilszych, najsłodszych i opiekuńczych kobiet, jakie kiedykolwiek znałem. Twoje dziedzictwo będzie wiecznie żywe.

RadioZET.pl/BBC/ABCNews/SA

Oceń