Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

PO rozdaje pilniczki do paznokci z napisem "Prawa Polek"

12.07.2018 16:06
xxx wiadomosci

Wpadka Platformy Obywatelskiej. Na spotkaniu, dotyczącym kwestii równości kobiet, ich obecności w polityce oraz zagadnień antydyskryminacyjnych, rozdawano pilniczki do paznokci.

pilniczek do paznokci od PO fot. Twitter/Krzysztof Śmiszek

Podczas kampanii parlamentarnej PO w 2015 roku Joanna Mucha - lubelska posłanka i rzecznika kampanii parlamentarnej Platformy - zaskoczyła swoich wyborców pilniczkami do paznokci, rozdawanymi jako gadżet wyborczy, zachęcający do oddania na nią głosu. Ten wyborczy PR został przyjęty ze średnim skutkiem i wywołał falę krytyki nie tylko w prawicowych mediach.

Już w niedawnej wypowiedzi dla WP była minister sportu zasugerowała, że tematy urody są seksistowskie w rozmowie z polityczką. "Proponuję, byśmy nie wchodzili na tematy "uroda" i "godzenie obowiązków", bo to są tematy, które wskazują na seksistowskie podejście do polityczki" - stwierdziła.

Platforma Obywatelska rozdaje pilniczki do paznokci

Zdaje się jednak, że pomysł z pilniczkami nadal uważany jest za świetny sposób dotarcia do wyborcy. Dziennikarz Gazety Wyborczej, Maciej Sandecki, opublikował w social mediach zdjęcie pilniczka, który rozdawano po niedawnej konferencji PO dotyczącej praw kobiet i zwiększania ich udziału w polityce.

"Mistrzowie feministyczno-genderowego PR-u!" - podsumował dziennikarz. Trafnie, bo jak inaczej nazwać można rozdawanie pilniczków do paznokci z hasłem "Prawa Polek"?

1

Problem zauważył także członek zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego Krzysztof Śmiszek.

"Pogarda wobec kobiet zawsze zaczyna się od ich upupiania i wpychania je w role "trzpiotek z pilnikami do paznokci" albo obiektów seksualnych - napisał.

W sieci zawrzało. Niektórzy uważają, że w dyskusjach o prawach kobiet czy ich obecności w polityce, połączonych z wręczaniem gadżetu w postaci pilnika do paznokci, nie ma nic złego.

Czy można jednak nie dostrzegać tego oczywistego zgrzytu?

RadioZET.pl/SA

Oceń