Chorzy na raka mają dostęp do jedynie 50-60 proc. leków z UE

12.04.2017 14:38

W Polsce chorzy na raka mają dostęp do 50-60 proc. nowoczesnych leków onkologicznych zarejestrowanych w Unii Europejskiej – mówił prezes Polskiej Unii Onkologii Janusz Meder podczas środowej konferencji w Warszawie. Oknolodzy i hematolodzy domagają się zwiększenia środków na refundację leków i terapii. - Nie wymagamy zbyt wiele - twierdzi prezes.

Chorzy na raka mają dostęp do jedynie 50-60 proc. leków z UE fot. Pexels.com

 

Zdaniem eksperta dzięki refundacji z budżetu w ostatnich dwóch latach zwiększyła się dostępność do nowoczesnych terapii. Gdyby nie pomoc ze strony państwa, leczenie nowymi lekami nie byłoby możliwe, ponieważ pacjentów nie stać na opłacanie ich z własnej kieszeni.

Prezes Polskiej Unii Onkologii na konferencji podkreślał, że nowe leki onkologiczne potrzebne są zarówno w pierwszych, jak i kolejnych liniach leczenia, kiedy choroba ma agresywny przebieg i mimo zastosowanej terapii nawraca. - Uzyskujemy coraz dłuższe przeżycia chorych i coraz więcej z nich kwalifikuje się do kolejnych etapów leczenia i tzw. terapii pomostowych, po której można zastosować przeszczep komórek krwiotwórczych – komentował dr Janusz Meder, który na co dzień zajmuje się leczeniem chłoniaków.

Podczas debaty specjaliści podkreślali znaczenie nowoczesnych leków w leczeniu nowotworów. - W przypadku opornych na terapię, nawrotowych chłoniaków w kolejnej, trzeciej i czwartej linii leczenia trzeba użyć leków o innych mechanizmach działania – tłumaczył krajowy konsultant w dziedzinie hematologii prof. Wiesław Jędrzejczak. - Dzięki nim można przełamać oporność choroby i przedłużyć choremu życie, tym bardziej, że nowe leki są często mniej toksyczne i bezpieczniejsze dla chorego – dodał profesor. Hematolodzy domagają się od władz zwiększenia środków na refundację leków i terapii.

Nowoczesne rozwiązania w zakresie oknologii umożliwiają obecnie pacjentowi długie życie nawet z zaawansowaną chorobą nowotworową. - W hematologii dąży się do tego, żeby chory żył tak długo, jak to możliwe i żeby umarł z chłoniakiem, a nie na chłoniaka – mówił prof. Wojciech Jurczak z Katedry Hematologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

RadioZET.pl/PAP/strz

Oceń