Zmiany w prawie. Chcą karać aresztem za picie piwa na dworze

07.07.2017 19:50

Wcześniej za picie w miejscu publicznym otrzymywało się grzywnę. Ministerstwo Sprawiedliwości chce zaostrzyć przepisy.

Zmiany w prawie. Chcą karać aresztem za picie piwa na dworze fot. Pixabay

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją kodeksów i ustaw – w tym ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jak poinformował Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, projekt ten przewiduje możliwość kary ograniczenia wolności za picie alkoholu na świeżym powietrzu. 

Zrzut ekranu 2017-07-07 o 19.52.11

Dotychczas osoby lubiące wypić sobie alkohol „pod chmurką" karano jedynie grzywną. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości zakłada jednak, że przyłapani na wykroczeniu mogą być ukarani ograniczeniem wolności. To wielka zmiana!

„Kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom określonym w art. 14 ust. 1 i 2a-6 (ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - red.) albo nabywa lub spożywa napoje alkoholowe w miejscach nielegalnej sprzedaży, albo spożywa napoje alkoholowe przyniesione przez siebie lub inną osobę w miejscach wyznaczonych do ich sprzedaży lub podawania, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny" – można przeczytać w projekcie resortu sprawiedliwości.

RadioZET.pl/SI

Oceń