Polki pracują za darmo od 2 grudnia. W innych krajach kobiety mają tak nawet od września!

04.12.2017 12:07

Polki 2 grudnia powinny opuścić biura i wrócić do pracy dopiero po Nowym Roku. To nie żart - w wyniku różnic płac między mężczyznami a kobietami wyliczono, że kobiety na świecie ostatnie tygodnie (a nawet miesiące) w danym roku pracują za darmo!

Polki pracują za darmo od 2 grudnia. W innych krajach kobiety mają tak nawet od września! fot. Pixabay
Zagłosuj

Czy w Polsce mamy problem z dyskryminacją kobiet?

Kto wciąż nie wierzy w różnice płacowe ze względu na płeć, ten niech przyjrzy się danym zebranym w raporcie World Economic Forum. Wynika z niego, że potrzebujemy 217 lat, żeby wyrównać przepaść w wynagrodzeniach. Choć na pozór może być ona niewidoczna, systemowo stanowi poważny problem. Największe rozwarstwienie widać w grupach 35+. Młoda generacja, w której wiele kobiet kończy wyższe studia, dąży do niwelowania tych różnic. Czasem niższe wynagrodzenie jest wynikiem pracy na pół etat czy pracą w domu, która choć jest ciężka, nie jest wciąż wynagradzana. Sytuacja zawodowa kobiet komplikuje się też, gdy zachodzą w ciążę lub muszą zajmować się dzieckiem, kiedy zachoruje. 

Znamienne jest to, że w zeszłym roku WEF przewidywał, że na równość w płacach przyjdzie nam czekać 170 lat. Teraz ten okres wydłużono do 217. 

W Unii Europejskiej różnica płac utrzymuje się w granicach 16,3-16,8 proc. W Polsce różnica ta wynosi 7,7 proc. To wszystko zmienia się jednak w zależności od grupy wiekowej. 

europagraf fot. Eurostat
europagraf fot. Eurostat

W Polsce największe różnice w płacach odczuwają kobiety z grupy wiekowej 35-44 lat. 

Kobiety w Polsce darmową pracę zaczynają 2 grudnia. Jednak w innych krajach ten przelicznik płac oznacza "zawodowy wolontariat" jeszcze wcześniej. Pracownicy z firmy Expert Market procentowe rozwarstwienie przełożyli na konkretne daty. Wynika z nich m.in., że kobiety w Estonii pracę za darmo zaczynają już 23 września. W Niemczech i Austrii - od 11 października. Brytyjki mogłyby przestać przychodzić do pracy w połowie tego miesiąca. Portugalki i Szwajcarki nie pracują za pieniądze od końca października. Zaskakuje wynik obywatelek Islandii. Kraju, który stara się zacierać różnice płciowe i bryluje w równościowych rankingach. Tam od początku listopada kobiety nie zarabiają. W najlepszej sytuacji są Włoszki i mieszkanki Luksemburga. Z danych UE wynika, że różnica płac w tych krajach wynosi około 5 proc. Dlatego za darmo pracują mniej więcej od połowy grudnia.

RadioZET.pl/KM

Oceń