Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Mniej pieniędzy na 500 plus w 2019 roku. Ministerstwo: Polakom żyje się lepiej

04.10.2018 19:26
xxx wiadomosci

Planowane zmniejszenie w 2019 roku finansowania programu „Rodzina 500 plus” wynika m.in. z lepszej sytuacji rodzin, mniej osób ubiega się o świadczenie – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

500 plus fot. LUKASZ SOLSKI/East News

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Zagłosuj

Pobierasz pieniądze ze świadczenia ''Rodzina 500 plus''?

Wiceminister odpowiadał na pytania posłów zadane podczas pierwszego czytania projektu ustawy budżetowej na 2019 r.

Michałkiewicz zwrócił uwagę, że planowane zmniejszenie kwoty na program „500 plus w 2019 roku wynika m.in. ze zmiany sytuacji rodzin. – Przede wszystkim wzrost wynagrodzeń powoduje, że mniej rodzin ubiega się o „500 plus”, mamy także wyraźny spadek bezrobocia, więc faktycznie osób, które nie pracują, i których sytuacja była trudniejsza, jest coraz mniej – powiedział.

Mniej pieniędzy na „500 plus”

W 2018 roku na program przeznaczono około 24,5 mld zł. W przyszłorocznym budżecie zaplanowano na ten cel prawie 22 mld zł. W ramach programu „Rodzina 500 plus przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków.

Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Michałkiewicz zaznaczył, że w 2019 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, przewidziana jest rezerwa na świadczenia wychowawcze. – Oczywiście gdyby były potrzebne większe środki, to jest możliwość wystąpienia do ministra finansów i uruchomienia środków z rezerwy budżetowej – dodał.

Zapewniał, że w budżecie na 2019 rok zabezpieczone są pieniądze na podwyżki świadczenia pielęgnacyjnego do 1583 zł. – Zabezpieczone są środki na podwyżkę o 100 zł specjalnego zasiłku dla opiekunów osób niepełnosprawnych, zabezpieczone są kwoty znowu o 100 zł na zasiłki dla opiekuna – powiedział wiceminister. Zaznaczył, że w przyszłorocznym budżecie są również przewidziane pieniądze na realizację programu „Za życiem” – 633 mln zł.

RadioZET.pl/PAP/DG 

Oceń