Obserwuj w Google News

Polacy pokochali nowe alkohole. Jeden z nich ''piją głównie starsze panie''

1 min. czytania
12.07.2019 18:57
Zareaguj Reakcja

Choć wciąż ulubionymi alkoholami Polaków są jasne piwo i wódka, w ciągu ostatniego roku pojawiło się wiele zadziwiających mód na napoje do tej pory niszowe - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Polacy pokochali nowe alkohole. Jeden z nich ''piją głównie starsze panie''
fot. Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podkreślono, aż o 47 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy urosła sprzedaż win aromatyzowanych. O połowę wzrosła również sprzedaż prosecco. Popularne są też likiery na bazie mleka. Piją je według sprzedawców głównie starsze panie, a i tak ich sprzedaż ruszyła o 16 proc. Lubiane jest też piwo w ogóle bez procentów.

Co piją Polacy? Zaskakujące wyniki badań 

Jak wskazuje gazeta, w winach musujących gwiazdą są włoskie prosecco i hiszpańska cava, ich sprzedaż w ciągu ostatnich 12 miesięcy (do maja 2019 r.) wzrosła aż o połowę i odpowiada za blisko 40 proc. wartości całej półki z winami musującymi.

Popularność białych musujących win to trend światowy, na który Włochy reagują wzrostem produkcji - Antonino Mafodda, dyrektor w Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich

Prosecco jest też dużo tańsze od szampana, też skądinąd wina musującego, dzięki innej metodzie produkcji. "Wina z Półwyspu Apenińskiego rozpychają się na polskich półkach, Włosi utrzymują się tu na pozycji lidera już od ośmiu lat (pod względem wartości importu, nie ilości), a w ubiegłym roku ich import skoczył o 20,7 proc. i był wart 277 mln zł" - czytamy.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita