Nie wszyscy rodzice złożyli wnioski o wypłatę 300 plus

Redakcja
06.11.2018 19:56
300 plus. 500 plus. Do kiedy wnioski. Nie wszyscy rodzice złożyli wnioski
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Do końca listopada można składać wnioski o 300 plus. Okazuje się, że jeszcze nie wszyscy rodzice do tej pory poprosili o wypłatę świadczenia z rządowego programu "Dobry start". Zbierane są również wnioski o pieniądze z projektu Rodzina 500 plus.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformował w niedzielę na Twitterze wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk, od 1 lipca - kiedy rozpoczęto zbieranie wniosków na 500 plus i 300 plus - wpłynęło dotąd 2,374 miliony wniosków.

Najwięcej rodzice prosili o świadczenie z programu "Dobry start" na wyprawkę szkolną - 1 milion 521 tys. wniosków. Natomiast w przypadku Rodzina 500 plus złożono 854 tys. wniosków.

Zobacz także

Nowy okres świadczeniowy w programie "Rodzina 500 plus" rozpoczął się 1 października, ale wnioski można było składać drogą tradycyjną od początku sierpnia, a w przypadku wniosków składanych online – od lipca. Wrzesień był ostatnim miesiącem, w którym wypłacone zostało świadczenie wychowawcze na podstawie dotychczas złożonego wniosku.

Do programu można dołączyć w każdej chwili, ale na wypłatę świadczenia z wyrównaniem od października mogą liczyć tylko te rodziny, które złożyły wniosek o wsparcie najpóźniej do końca października. Złożenie wniosku jeszcze w październiku spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia.

Złożenie wniosku później niż w październiku oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu świadczeniowego.

Zobacz także

Rodziny, które chcą ubiegać się o świadczenie "500 plus" drogą elektroniczną mają do wyboru dwa kanały: ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Wnioski o świadczenie można składać także w tradycyjnej, papierowej formie.

Składając wniosek o świadczenie wychowawcze, można również złożyć wniosek o świadczenie "Dobry start", nazywane potocznie 300 plus. Przyjmowanie wniosków o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł (niezależnie od dochodów rodziny) trwa do końca listopada.

Jak podało Polskie Radio Białystok, nie wszyscy rodzice złożyli jeszcze wniosek o pieniądze na wyprawkę szkolną. W województwie podlaskim pieniądze nadal czekają dla 10 tys. uczniów.

W ramach programu "Rodzina 500 plus" przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Zobacz także

RadioZET.pl/Polskie Radio Białystok/PAP/PTD