500 Plus a fiskus i ulgi - co trzeba wiedzieć?

Redakcja
08.02.2017 15:11
Rodzina
fot. Pixabay

Zbliża się moment rozliczenia PIT-ów, a obywatele korzystający ze świadczenia "500 plus" zastanawiają się, czy ten fakt wpłynie na kształt ich deklaracji podatkowej. RadioZET.pl tłumaczy, jak to wygląda w praktyce.

Zagłosuj

Czy korzystasz z programu 500 Plus?

Liczba głosów:

500 plus to sztandarowy projekt Prawa i Sprawiedliwości. Partia Jarosława Kaczyńskiego szła do wyborów w 2015 roku z hasłem dofinansowania polskich dzietnych rodzin. Każda familia wychowująca więcej niż jednego potomka w wieku szkolnym miała prawo - niezależnie od uzyskiwanych dochodów - pobierać miesięczne świadczenie w wysokości 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko (w niektórych przypadkach - zbyt niskie dochody, niepełnosprawność dziecka - można było otrzymać takie świadczenie nawet w przypadku posiadania jednego dziecka).

W lutym 2016 roku ustawa w tej sprawie została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, wiosną weszła w życie. Gdy więc nastał moment pierwszego od tego czasu rozliczenia podatkowego, wiele osób korzystających z takiej pomocy zadaje sobie pytanie: co na to fiskus?

Zwolnienie z podatku

Odpowiedź brzmi optymistycznie dla rodziców: fiskus nie ma tutaj nic do rzeczy, ponieważ 500+ jest programem ustawowo wyłączonym z podatku od osób fizycznych, tj. rodzic pobierający takie świadczenie nie musi zawierać tego faktu w składanej przez siebie deklaracji podatkowej za rok poprzedni.

W praktyce oznacza to, że jeśli podatnik nie wykazuje żadnych innych przychodów, nie jest tym samym zobligowany do składania takiej deklaracji, natomiast jeżeli notuje inne przychody (np. zarobki na podstawie umowy o pracę/zlecenie/o dzieło), wówczas tylko one wchodzą w zakres PIT-owskiego rozliczenia.

Wyłączenie świadczenia z podatku dochodowego obejmuje wszystkich beneficjentów programu - niezależnie od statusu materialnego oraz ilości dzieci, na które ów dodatek przysługuje.

Inne świadczenia i udogodnienia pozostają w mocy

Warto przypomnieć, że 500+ nie uniemożliwia korzystania z innych świadczeń oraz możliwości prawnych w tym zakresie.

Osoba otrzymująca 500 zł miesięcznie może np. oprócz tego świadczenia pobierać także tzw. ulgę prorodzinną. Ma wówczas możliwość odliczenia od podatku konkretnych kwot w zależności od ilości dzieci, jakie pozostają pod jej opieką. Oczywiście z poniższej ulgi skorzystać mogą małżeństwa nie przekraczające 112 tys. zł lub samotni rodzice nie przekraczający 56 tys. zł rocznego dochodu po odliczeniu składek na ZUS.

16683105_1605643456118121_237047181_n

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało również statystyki dotyczące pierwszych kilku miesięcy obowiązywania 500 Plus. Z danych resortu wynika, że program obejmuje 55 proc. dzieci w wieku do 18. roku życia, co daje łącznie liczbę ponad 3,8 miliona w skali kraju. 500+ kosztowało polskich podatników 17 milionów złotych.

Zagłosuj

Czy uważasz, że wprowadzenie programu 500 Plus było dobrym pomysłem?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/Onet.pl/Bankier.pl/MP