Zamknij

Przełomowy wyrok ws. 500 plus. Zyska na nim wielu samotnych rodziców

Redakcja
23.10.2018 13:34
500 plus
fot. Bartosz KRUPA/ East News

Przełomowa decyzja sądu ws. samotnych rodziców pobierających świadczenie „Rodzina 500 plus” na drugie lub kolejne dziecko. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że rodzic nie musi mieć ustalonych alimentów. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

O sprawie pisze „Gazeta Prawna”. Obecnie przyznanie świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” osobom samotnie wychowującym dziecko jest uzależnione od tego, czy mają na nie ustalone alimenty. Takie przepisy według WSA w Warszawie są błędne, a przepis ten można stosować w przypadku wniosku dotyczącego pierwszego dziecka w rodzinie.

Warunek posiadania alimentów wprowadziło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort Elżbiety Rafalskiej chciał w ten sposób uniknąć wyłudzaniu świadczeń w przypadku osób, które nie wychowują samotnie dziecka. 

Zobacz także

WSA w uzasadnieniu wyroku stwierdził, że w przypadku świadczenia na drugie dziecko ustalenie alimentów nie jest konieczne. Większość gmin jest zaskoczona tym orzeczeniem. 

– Wyrok zapadł w indywidualnej sprawie i tylko dla niej jest wiążący. Niemniej mogą za nim pójść kolejne orzeczenia, jeśli inni samotni rodzice mający problemy z uzyskaniem alimentów na dziecko – i to niekoniecznie takie, które są związane z nadaniem klauzuli wykonalności – będą składać skargi do sądu – mówi w rozmowie z „GP” Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) w Płocku. 

RadioZET.pl/Gazeta Prawna/DG