Zamknij

Powstał sklep przyszłości! Nie ma w nim kas ani kasjerów [WIDEO]

Redakcja
22.01.2018 14:56
Powstał sklep przyszłości! Nie ma w nim kas ani kasjerów [WIDEO]
fot. YouTube screen

Z rocznym opóźnieniem Amazon otwiera w Seattle pierwszy bezobsługowy sklep Go. Klienci będą mogli robić w nim zakupy od poniedziałku. Płatności pobierane będą na podstawie działania systemu śledzącego klientów w sklepie — podał dziennik „Wall Street Journal”.

 

Nowy, bezobsługowy sklep Go będzie zlokalizowany niedaleko głównej siedziby Amazona w Seattle w Stanach Zjednoczonych. Klienci, którzy zdecydują się zrobić w nim zakupy, będą śledzeni podczas przemieszczania się po lokalu przez algorytmy sztucznej inteligencji, która będzie rejestrowała wkładane do koszyków towary i na tej podstawie pobierała opłatę przy wyjściu ze sklepu.

Wiceszef działu technologii Amazon Books i Amazon Go, Dilip Kumar, stwierdził, że trenowanie algorytmów uczenia maszynowego przez pracowników jego działu umożliwiło nie tylko rozwój technologii, która zastosowana będzie w sklepach bezobsługowych, ale też zdobycie nowych informacji o zwyczajach konsumenckich klientów sklepów spożywczych. Kumar nie udzielił informacji na temat tego, czy Amazon w przyszłości planuje rozwój projektu Go i otwarcie innych lokali. Powiedział jedynie, że technologia Amazon Go została opracowana tak, by mogła w przyszłości być swobodnie skalowana w górę.

Pomysł bezobsługowego sklepu Go został przedstawiony w grudniu 2016 roku. Wówczas koncern Amazon zapowiedział, że lokal będzie udostępniony klientom na początku 2017 roku. Otwarcie jednak było odkładane na później w związku z testami technologii, które nie przynosiły zadowalających rezultatów. Wraz ze zwiększającą się liczbą osób w pomieszczeniu algorytm przestawał działać płynnie. Zakłócenia miały też miejsce w przypadku zbyt szybkiego ruchu osób wewnątrz sklepu. W związku z tym Amazon podjął decyzję o przedłużeniu fazy testowej z udziałem pracowników bez przeprowadzania wcześniej zaplanowanego pilotażu z udziałem prawdziwych klientów.

— Dłuższy czas trwania testów pozwolił Amazonowi na opracowanie lepszej technologii rozpoznawania przedmiotów, a także poradzenie sobie z problemem szybkości i zróżnicowanych zachowań osób przebywających w sklepie — powiedział Kumar, dodając, że ostatni problem stanowił dla zespołu największe wyzwanie. — Niektórzy ludzie poruszają się w bardzo nieprzewidywalny sposób — dodał.

Zobacz także

Technologia zastosowana w sklepie Go bazuje na rozmieszczonych wewnątrz lokalu kamerach, które śledzą osoby robiące zakupy. Nie jest ona wyposażona w funkcje rozpoznawania twarzy, opiera się jednak na wykorzystaniu smartfonów klientów, którzy wchodzą do sklepu. Urządzenia są skanowane na wejściu, a następnie zapisywane w systemie pod postacią trójwymiarowych modeli. Kamery są również używane do rejestrowania interakcji, w jakie klienci wchodzą z poszczególnymi produktami znajdującymi się na półkach. Według inżynierów pracujących przy projekcie najbardziej kłopotliwe były zadania związane z rozróżnianiem dwóch podobnych do siebie towarów — na przykład jogurtu o smaku waniliowym i jogurtu naturalnego, które zapakowane są w podobne pojemniki.

Według „WSJ” stworzenie przez Amazona bezzałogowego sklepu spożywczego Go wskazuje na zakusy giganta, który po latach pionierskich przedsięwzięć w handlu internetowym planuje teraz zrewolucjonizować zakupy w sklepach stacjonarnych.

W sierpniu ubiegłego roku Amazon kupił sieć sklepów spożywczych Whole Foods za sumę 13,5 mld dolarów.

„WSJ” ocenia, że dla Amazona trudne będzie rozszerzenie projektu Go na większą skalę, co wynika przede wszystkim z ograniczeń technologicznych; działanie algorytmów w większych pomieszczeniach póki co może być bardzo problematyczne. Gazeta prognozuje, że kolejną decyzją koncernu może być wprowadzenie technologii do sieci zakupionych sklepów Whole Foods. Dilip Kumar jednak zaprzecza, mówiąc, że Amazon nie ma takich planów. Zaznacza jednak, że „Amazon ma niepisaną regułę, która mówi, że wszystko, co firma tworzy, ma nadawać się do rozszerzenia w stosownym czasie”. 

RadioZET.pl/PAP/DG 

C