Zamknij

Barbie na wózku inwalidzkim? Tak. Już tej jesieni

Redakcja
12.02.2019 12:16
Barbie na wózku inwalidzkim? Tak. Już tej jesieni
fot. screen Instagram/@barbie

Barbie kończy w tym roku 60 lat. Stworzona przez firmę Mattel kultowa lalka przez dekady była szczupłą, długowłosą blondynką o wielkich niebieskich oczach i nierealistycznie szczupłej talii. Po fali krytyki, jaka wylała się na producenta za promowanie niezdrowych proporcji ciała, firma zaczęła wypuszczać na rynek nowe wersje Barbie – o różnych kolorach skóry i włosów. W końcu trzy lata temu pojawiły się też lalki o pełniejszych kształtach, a dziś Mattel otwiera się na kolejną grupę odbiorców – osoby niepełnosprawne.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Barbie ewoluuje – komentują zagraniczne media. Odkąd w 1959 roku pojawiła się pierwsza długonoga blondwłosa lalka, wiele się zmieniło. Dziś Barbie ma mieć cechy „prawdziwych kobiet”. Wszystko po to, by wśród młodzieży, która sięga po lalkę, nie podnosić oczekiwań wobec własnego ciała.

Przełom nastąpił w 2016 roku, kiedy firma Mattel wypuściła na rynek zupełnie nowe wersje Barbie. Lalki miały krągłości, były drobne lub wysokie, miały piegi lub azjatyckie rysy. Pokazywały różnorodność.

PRZECZYTAJ TEŻ: Barbie wspierające LGBT. Nowe wersje kultowych lalek

Teraz firma zdecydowała się wprowadzić Barbie, która będzie reprezentowała także osoby niepełnosprawne. Takie lalki mają być dwie – na wózku inwalidzkim i z protezą nogi. Firma ma nadzieję, że pozwoli to poszerzyć definicję piękna.

„Jako marka możemy podjąć temat niepełnosprawności fizycznej, włączając nowe lalki do naszej linii (Fashionistas – red.), i w ten sposób jeszcze lepiej prezentować wielowymiarowy obraz piękna i mody” – napisano w oświadczeniu.

Jak zaznacza Kim Culmone, wiceprezes Barbie Design w firmie Mattel, to bezpośrednia odpowiedź na zapotrzebowanie wśród konsumentów. Dodaje, że wózek inwalidzki lub lalka na wózku inwalidzkim były jednymi z najbardziej oczekiwanych zabawek. W linii pojawią się też Barbie z mniejszym biustem i bardziej chłopięcą sylwetką. Lalki będzie można kupić jesienią.

Informacja spotkała z ogromną aprobatą internautów.

„Myślę, że Barbie na wózku inwalidzkim jest niesamowita! Moim zdaniem pozwoli to walczyć z piętnem niepełnosprawności” – komentowała jedna z osób na Instagramie.

 „[…] Jesteście inspiracją dla chłopców i dziewcząt, aby przezwyciężać trudności... BRAWO” – dodawała kolejna.

 „Moja sześcioletnia siostrzenica jeździ na wózku. Będzie zachwycona! [...]” – czytamy z kolei na Twitterze.

Warto zaznaczyć, że przy produkcji nowych lalek firma podjęła współpracę z niepełnosprawnymi nastolatkami. Chodziło o to, żeby Barbie były jak najbardziej realistyczne. Dzięki temu wprowadzono kilka zmian, m.in. proteza nogi ma być – jak w życiu – zdejmowana.

RadioZET.pl/The Independent/JŚ