Drożeje nie tylko masło i chleb. Zobacz, na co jeszcze wydamy więcej

Redakcja
25.11.2017 14:11
Drożeje nie tylko masło i chleb. Zobacz, na co jeszcze wydamy więcej
fot. Pixabay

W sklepach płacimy więcej! I to nie tylko za artykuły spożywcze, tj: masło, chleb czy jajka. Więcej niż przed rokiem zapłacimy również za lodówki.

Zagłosuj

Czy w związku z podwyżką cen niektórych produktów spożywczych, ograniczasz ich zakup?

Liczba głosów:

Według analizy danych GUS przygotowanej przez dziennik.pl, jeszcze przed rokiem wieprzowina kosztowała 14,6 zł za kilogram, dziś trzeba za nią zapłacić 17,7 zł. Cena kiełbasy wieprzowej wzrosła w ciągu roku o 2 złote. Wzrost cen jest podyktowany systematycznie rosnącym eksportem tego mięsa - w samej Unii oraz w Chinach.

Zobacz także

Ostatnie miesiące to również gwałtowne podwyżki cen masła. Na sklepach wymusiło to montaż zabezpieczeń antykradzieżowych - o czym pisaliśmy na radiozet.pl. Masło stało się towarem luksusowym, a jego cena wzrosła o około 3 zł na kostkę, czyli dwukrotnie. 

Portfele Polaków odczuły też rosnące ceny mleka, śmietany oraz jajek. Jak podaje Dziennik, o złotówkę więcej niż w 2016 roku trzeba zapłacić za jabłka - kilogram tych owoców kosztuje 3,5 zł.

Ponad to przymrozki spowodowały gorsze zbiory buraków, marchwi, cebuli i ziemniaków, co automatycznie przekłada się na wzrost cen. 

Więcej pieniędzy zostawimy również w sklepach z odzieżą i AGD. Podwyżki objęły np. garnitury, koszulki i buty. Podrożały także ceny lodówek. Jeszcze przed rokiem miała cenę około 1118,6 zł, a obecnie średnio kupimy ją już za 1595,9 zł.

RadioZET.pl/WP Finanse/DG