Zamknij

Czy Polacy to rasiści? Ta mapa pokazuje najbardziej rasistowskie kraje

Redakcja
21.06.2017 16:32
mapa rasistowskich krajów Europy
fot. sxc.hu

"Polacy rasiści - każdy to powie. I nikt tu nie lubić czarny człowiek" - głosi tekst znanej piosenki grupy Big Cyc. Na ile słowa te są prawdą? W sieci dostępna jest specjalna mapa, ukazująca najbardziej rasistowskie kraje w Europie. Jak wypadamy na tle innych państw Starego Kontynentu?

Studenci Harvardu przez wiele lat pracowali nad mapą, ukazującą najbardziej rasistowskie kraje Europy. Wyniki ich badań opublikowane zostały kilka tygodni temu i pokazują, że z Polakami na tym tle nie jest tak źle, jak mogłoby wynikać z piosenki Big Cyca.

Badania, które prowadzono od 2002 do 2015 roku, polegały na sprawdzaniu akceptacji dla osób czarnoskórych wśród Europejczyków (rasy białej). W przedsięwzięciu wzięło udział dokładnie 288 076 ochotników. Badani zostali poddani testowi, który określał, ilu z nich ma negatywne odczucia w stosunku do osób czarnoskórych.

Wyniki mogą być dla niektórych zaskoczeniem. Okazało się, że Polacy wcale nie wypadają najgorzej - mamy 26 pozycję na 36 krajów. Na końcu listy znajdują się Czesi, którzy - jak pokazuje mapa - są największymi rasistami w Europie. Potem, w kolejności od najbardziej rasistowskich państw są: Litwa, Białoruś i Ukraina - czyli prawie wszyscy nasi sąsiedzi. Co ciekawe, Niemcy oraz np. Szwecja, gdzie w związku z napływem uchodźców wzrosła liczba osób czarnoskórych, nie przejawiają wysokiego poziomu rasizmu. Nasz zachodni sąsiad uplasował się na trzynastym miejscu, natomiast Szwecja - na dziewiątym. Na pierwszym zaś jest Serbia.

Tak oto wygląda "mapa rasizmu". Kraje zaznaczone na niebiesko to kraje o wysokim poziomie akceptacji, natomiast im bardziej czerwony kolor, tym niższa tolerancja względem osób czarnoskórych.

1

RadioZET.pl/obv.org.uk/SA