Zamknij

9 najdziwniejszych kierunków studiów w Polsce

Redakcja
13.07.2017 12:20
9 najdziwniejszych kierunków studiów w Polsce
fot. Flickr

Ruszyła rekrutacja na studia w roku akademickim 2017/18. W dzisiejszych czasach coraz trudniej wyróżnić się na rynku pracy. Polskie uczelnie wychodzą naprzeciw temu zjawisku oferując na swoich wydziałach coraz bardziej wyszukane kierunki studiów. Zobacz, na co można się zapisać w tegorocznej rekrutacji.

1. Tybetologia – jest jedną ze specjalności na kierunku Mongolistyka na Uniwersytecie Warszawskim. „Zdobyta wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne pozwolą absolwentowi na poprawne poruszanie się i wypowiadanie w sferze ogólnych zagadnień dotyczących teorii i praktyki kultury Mongolii i Tybetu” – czytamy na stronie uczelni. Lektorem jest mnich buddyjski.

2. Zarządzanie parafią – Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu proponuje ten kierunek studiów dla księży. Absolwenci mają wiedzieć, jak pozyskiwać unijne fundusze, oraz jak komunikować się z wiernymi, także przez internet. – Idea wyszła od samych księży, więc to głównie oni są zainteresowani tym kierunkiem studiów. Ale mogą brać w nich udział także osoby świeckie, zwykli ludzie, którzy zarządzają organizacjami non-profit – mówił dr Aleksander Binsztok z Katedry Zarządzania Informacją i Wiedzą Uniwersytetu Ekonomicznego w rozmowie z NaTemat.

3. Analiza Bezpieczeństwa i Zagrożeń Terrorystycznych – Collegium Civitas w Warszawie oferuje studia podyplomowe w tym zakresie.

4. Etnofilologia kaszubska – ten kierunek oferuje Uniwersytet Gdański. Absolwenci mają znać biegle język kaszubski i historię związaną z regionem. Po ukończeniu studiów licencjackich kontynuować naukę mogą m.in. na kierunkach filologicznych, kulturoznawstwie, pedagogice, socjologii, politologii, historii, etnologii, filozofii.

5. Przyrodoznawstwo i filozofia przyrody – można studiować na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, na wydziale filozofii. „Przyrodoznawstwo i filozofia przyrody podejmuje nie tylko tradycyjną refleksję filozoficzną nad przyrodą, ale również zagadnienia przedmiotowe, historyczne i metodologiczne inspirowane zarówno osiągnięciami współczesnych nauk przyrodniczych, jak i samym faktem ich istnienia i rozwoju” – czytamy na stronie wydziału.

6. Kryminologia z elementami detektywistyki na Collegium Civitas - Studia umożliwiają zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami kryminologii, szczególnie w jej praktycznych aspektach wykorzystywanych w pracy detektywa. Słuchacze otrzymują „Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla osób ubiegających się o wydanie licencji detektywa”.

Kryminologia z elementami detektywistyki
fot. flickr

7. Nowoczesne metody prowadzenia stada bydła mlecznego – to studia podyplomowe w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, są kierunkiem dla osób prowadzących lub przygotowujących się do prowadzenia stada bydła mlecznego, pracowników doradztwa rolniczego bezpośrednio współpracujących z hodowcami, pracowników służb doradczych zakładów mleczarskich.

Nowoczesne metody prowadzenia stada bydła mlecznego
fot. Pexels.com

8. Protetyka słuchu – ten kierunek oferuje tylko jedna uczelnia w Polsce: Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwenci zdobywają tzw. zawód ekspercki

9. Studia miejskie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika – Absolwenci tego nowego kierunku mają znaleźć pracę w jednostkach samorządowych, instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych.

Studia miejskie
fot. pexels.com

Oto najlepsze kierunki studiów. Po nich najłatwiej znaleźć pracę:

Zobacz także

RadioZET.pl/NaTemat.pl/szkolnictwo.pl/gloswielkopolski.pl/strz

C