Zamknij

Elektrownia atomowa w Polsce. Będzie nowa opłata na rachunkach za prąd?!

Redakcja
26.05.2018 11:46
Rachunek za prąd
fot. Shutterstock.com

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział na początku roku budowę dwóch bloków polskiej elektrowni atomowej. Koszt ich powstania ma oscylować w granicach 40-60 mld zł. Według portalu wysokienapiecie.pl pojawiła się nowa idea sfinansowania projektu - przerzucenie części kosztów na klientów w rachunku za prąd. Resort oficjalnie zaprzecza, ale temat ten może być niewygodny, szczególnie przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Popierasz budowę elektrowni atomowej w Polsce?

Liczba głosów:

Elektrownia jądrowa będzie w Polsce budowana – taki jest mój pogląd i podtrzymuję go. Jesteśmy już blisko tego, by powstał model finansowy - mówił w styczniu podczas konferencji prasowej minister energii. Tchórzewski tłumaczył, że Polska będzie potrzebowała bezemisyjnego źródła energii, by zrównoważyć emisję źródeł węglowych, na których nadal chce się opierać.

Do rozdziału o finansowaniu dopisano jeden punkt. Mówi on, że elektrownia atomowa mogłaby zostać sfinansowana dzięki dodatkowej „opłacie jądrowej”, zaszytej w rachunkach gospodarstw domowych i firm - wynika z informacji portalu wysokienapiecie.pl.

Elektrownia atomowa w Polsce 

''Opłata jądrowa'' zastąpiłaby obecnie obowiązującą opłatę przejściową, której koszty wynosi 8 zł miesięcznie. Problem w tym, że nowa opłata musiałaby być dwa-trzy razy wyższa, co bezpośrednio wiąże się z wyższymi rachunkami za prąd.

Zobacz także

- To kompletnie nierealne - powiedziała portalowi wysokienapiecie.pl osoba z otoczenia ministra energii. Dodatkowo rzeczniczka Ministerstwa Energii Joanna Borecka-Hajduk poinformowała, że informacja o planowanej "opłacie jądrowej" jest nieprawdziwa.

RadioZET.pl/wysokienapiecie.pl/DG