Zamknij

Nie przechodź na emeryturę w tym miesiącu. Kaczyńskiemu odradzili to doradcy!

Redakcja
21.05.2018 14:10
Emeryci
fot. PAP

„Tysiące Polaków, którzy wniosek o emeryturę składają w czerwcu, tracą na tym – nie ze swojej winy – nawet 200-300 zł. Rząd mimo obietnic do dziś nie zmienił prawa” — czytamy w poniedziałkowej „Gazecie Wyborczej”.  

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podaje dziennik, czerwcowa emerytura jest niższa nawet o 10 procent. Skąd taka różnica? Według ustawy emerytalnej każda osoba przechodząca na świadczenie od stycznia do maja lub od lipca do grudnia podlega rocznej lub kwartalnej waloryzacji składek emerytalnych. Osoba, która odchodzi z pracy w czerwcu, ma tylko waloryzację roczną — bez kwartalnej. Zadecydowali o tym politycy. 

„Polacy o tym nie wiedzą i jeżeli składają wnioski w czerwcu, dostają, nie ze swojej winy, dużo niższe emerytury” – mówi „GW” Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. 

„Wyborcza” zauważa, że kilka lat temu błąd ten popełnił niemal Jarosław Kaczyński. „Doradcy ZUS podpowiedzieli mu jednak, że może na tym stracić. Prezes opóźnił więc przejście na emeryturę o miesiąc i zyskał kilkaset złotych” — czytamy.

Zobacz także

Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który we wrześniu 2017 roku wysłał pismo do resortu Elżbiety Rafalskiej. Prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych podkreśla, że rząd „powinien zmienić przepisy, aby wszyscy obywatele byli traktowani tak samo i nikt na tym absurdalnym przepisie nie stracił”.

Więcej w dzisiejszym wydaniu „Gazety Wyborczej”.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/DG