Czy to już wiosna? Na Warmii pojawiły się żurawie

Redakcja
31.01.2019 22:21
Czy to już wiosna? Na Warmii pojawiły się żurawie
fot. Shutterstock

Internauci z Warmii informują, że w okolicach Olsztyna pojawiły się już żurawie. To jednak wcale nie oznacza nadejścia wiosny. W ocenie ornitologów ptaki mogły zimować w kraju,  w rozlewiskach rzeki Pasłęki czy u ujścia Warty. Na masowe przyloty żurawi trzeba poczekać do końca lutego, początków marca.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Internauci donoszą, że widzieli żuawie lub słyszeli ich charakterystyczny klangor w okolicach Gietrzwałdu. W ocenie dyrektora olsztyńskiego Muzeum Przyrody i ornitologa Mariana Szymkiewicza ptaki mogły przylecieć w te strony nie z zimowisk w Hiszpanii czy Francji, ale z innego rejonu Polski, np. ujścia Warty, czy nawet rozlewisk rzeki Pasłęki.

Zobacz także

- W ostatnich latach coraz więcej gatunków ptaków zimuje w kraju lub w Europie Zachodniej. To oprócz żurawi m.in. kormorany, czy czaple białe – mówi ornitolog Marian Szymkiewicz.

W ocenie ornitologa panujący na Warmii mróz i sypiący niemal co dnia śnieg nie zagrażają żurawiom.

- Wystarczy, że znajdą trochę oziminy, skorzystają z żerowisk np. saren. Żurawie są roślinożerne i nawet w takiej aurze sobie poradzą – zapewnia Szymkiewicz.

Zobacz także

Właściwe przyloty żurawi na Warmię spodziewane są pod koniec lutego i na początku marca. Według szacunków w Polsce żyje od 5 do 7 tys. par lęgowych tych ptaków, z czego ok. 30% na Warmii i Mazurach. Żurawie objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

RadioZET.pl/PAP/JŚ