Obserwuj w Google News

Instagram wpędza w depresję

Redakcja
2 min. czytania
23.07.2017 14:54
Zareaguj Reakcja

W dzisiejszych czasach miliony ludzi podgląda życie innych w serwisach społecznościowych. Brytyjska organizacja Royal Society for Public Health zbadała wpływ popularnych portali na zdrowie psychiczne użytkowników. Okazało się, że najbardziej szkodliwy jest Instagram, który może nawet wpędzać w depresję.

Instagram wpędza w depresję
fot. Instagram/KingaRusin

Royal Society for Public Health przeprowadziła badania w których przepytali dokładnie 1500 osób w wieku od 14 do 23 roku życia, jak Instagram, Snapchat, Twitter, Facebook oraz YouTube wpłynęły na ich codzienne życie i zdrowie psychiczne.

Negatywny wpływ na psychikę

Okazało się, że wpływ mediów społecznościowych na psychikę młodych ludzi jest bardzo duży.  Szczególnie negatywne wyniki zebrał Instagram, który najbardziej podstępnie działa na obraz postrzegania świata, szczególnie wśród młodych kobiet. Niedoskonałości przeciętnego człowieka mogą być usunięte poprzez szereg filtrów, a sceny z życia codziennego trafiają do Instagrama wyraźnie przerysowane. Przez to młoda osoba może odnieść wrażenie, że jej życie w porównaniu do instagramowych bohaterek jest bardzo przeciętne i nieciekawe.

Najmniej szkodzi YouTube

W badaniu najlepiej wypadł serwis YouTube, którego negatywny wpływ na psychikę okazał się być najmniejszy. Jak podaje portal Vice.com, był to jedyny portal, który otrzymał pozytywny odzew. Mimo tego i tak używanie wszystkich obecnych portali społecznościowych zostało uznane za złe dla naszego samopoczucia.

Niezbędna edukacja

Specjaliści twierdzą, że niezbędna jest edukacja już wśród najmłodszych użytkowników telefonów, czy komputerów. – Jestem przekonany, że media społecznościowe odgrywają dużą rolę w poczuciu przygnębienia, lecz posiadają równie wiele zalet, co jak wad. Musimy uczyć dzieci, jak mają radzić sobie ze wszystkimi aspektami mediów społecznościowych, zarówno tymi dobrymi, jak i złymi, przygotować je do świata, który w zastraszającym tempie staje się coraz bardziej cyfrowy. Nie można winić samego medium za przesłanie, jakie z niego płynie – mówił dyrektor brytyjskiej uczelni Royal College of Psychiatrists, sir Simon Wessel.

Haker włamuje się na konta dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego i podmienia im flagi

RadioZET.pl/Vice.com/strz