Zamknij

Japonia obniży granicę pełnoletniości o dwa lata

Redakcja
14.03.2018 14:08
japońskie nastolatki
fot. Pxabay

Japońskie władze zaproponowały projekt obniżenia granicy pełnoletności o dwa lata. Deklarują jednak, że nie obejmie ona możliwości nabywania używek. W tej chwili młody Japończyk osiąga pełnoletniość w wieku 20 lat.

Już niedługo japońskie nastolatki uznawane za osoby dorosłe w wieku 18 lat, a nie jak dotąd - 20. Rząd Japonii chce, by 18-latkowie mogli zawierać związki małżeńskie, podpisywać umowy i zaciągać pożyczki bez zgody rodziców. Jednocześnie nadal obowiązywał ich będzie zakaz palenia, picia alkoholu i uprawiania hazardu. Jeśli parlament zagłosuje za przyjęciem ustawy, wejdzie ona w życie w 2022 roku - informuje BBC.
Byłaby to pierwsza taka zmiana od 1876 roku, czyli momentu wprowadzenia praw definiujących pełnoletniość.

Koniec podwójnych standardów w zawieraniu małżeństw

Zgodnie z obowiązującym prawem osoby poniżej 20 lat mogą brać ślub tylko za zgodą rodziców. Mężczyźni mogą to robić w wieku 18 lat, a kobiety - 16. Po wprowadzeniu proponowanych zmian wiek zawierania małżeństwa bez zgody rodziców będzie taki sam dla obu płci. Zdaniem władz, nie ma żadnego uzasadnienia dla obowiązujących podwójnych standardów w tej kwestii.

Autorzy propozycji są przekonani, że zmiana ta ułatwi funkcjonowanie pełnoletnim Japońskim nastolatkom. Będą mogli m.in. samodzielnie podpisywać umowy na telefony komórkowe czy karty kredytowe.

Projekt zmian w niektórych środowiskach wywołał kontrowersje. Pojawiły się obawy, że pojawią się nieuczciwe taktyki sprzedaży, ukierunkowane na wykorzystanie wrażliwych młodych ludzi. Ale i przed tym zaproponowano stosowne zabezpieczenia. Np. młodzi ludzie będą mogli anulować umowę, jeśli uznają, że sprzedawca ich zmanipulował lub wywarł jakąkolwiek presję, by zmusić do podpisania dokumentu.
Japońskie Ministerstwo Edukacji i Sprawiedliwości oświadczyło, że będzie kształcić nastolatków o obowiązkach wynikających z nadchodzącej zmiany.

RadioZET.pl/BBC/SA