Zamknij

Kiedy przestanie drożeć masło? Dyrektor Polskiej Izby Mleka wyjaśnia

Redakcja
20.08.2017 14:19
Kiedy przestanie drożeć masło? Dyrektor Polskiej Izby Mleka wyjaśnia
fot. flickr

Według wyliczeń ceny w Polsce w ciągu roku masło podrożało o ponad 70 proc. Takiej podwyżki nie było od wielu lat. Ceny masła na giełdach mogą ustabilizować się jesienią - powiedziała Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Ceny masła drożeją od marca 2017 r. Aktualnie cena 100-kilogramowego bloku kosztuje 2230 zł. – Ta cena jest za wysoka – komentuje dyrektor PIM. Jak podaje PAP, według Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej 13 sierpnia masło w blokach kosztowało średnio 2355 zł/100 kg, czyli o 1,5 więcej niż tydzień wcześniej. Natomiast 30 lipca cena 100-kg bloku masła wynosiła 2230 zł.

Obniżka cen we wrześniu lub październiku

Według prognoz analityków obniżka cen masła rozpocznie się na przełomie września i października tego roku. – Wtedy ruszy duża produkcja w Nowej Zelandii – mówi Maliszewska, dodając że niewielki spadek cen widać już teraz, jednak na razie jest to zaledwie 1,5 proc., a pamiętajmy, że w ciągu roku masło podrożało o 70 proc.

Zła sytuacja branży mleczarskiej

Sytuacja branży mleczarskiej w kraju pogarsza się i niewiele wskazuje, że miałoby się to zmienić. – Notujemy historycznie wysokie ceny tłuszczu mlecznego w stosunku do produktów białkowych. Te nowe proporcje mogą się utrzymać, bo zmienił się na lepsze wizerunek tłuszczu mlecznego u konsumentów na całym świecie – powiedział w rozmowie z serwisem portalspożywczy.pl Edward Bajko, prezes Spomleku.

Podrożało w Polsce nie tylko masło. Oto szczegóły:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PortalSpozywczy.pl/strz