16-letni Polak nominowany do dziecięcego Nobla. Kim jest Tymon Radzik?

Redakcja
16.11.2017 15:07
dziecięcy Nobel Tymon Radzik
fot. Facebook/Tymon Radzik

Tymon Radzik, 16-latek z Zielonej Góry, ma szansę na otrzymanie Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju, określanej mianem dziecięcego Nobla. W drodze do ścisłej trójki finalistów jego kandydatura pokonała zgłoszonych z 55 państw.

Do tegorocznej edycji Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju zgłoszonych zostało łącznie 169 kandydatów z 55 państw. Ostatecznie o dziecięcego Nobla powalczy trójka z nich: Mohamad al-Jounde z Syrii, Faya Hasian z Indonezji i 16-latek z Polski. Spośród wszystkich zgłoszonych komisja ekspercka wybrała tych, którzy najbardziej przyczynili się do poprawy przestrzegania praw dzieci na świecie. Tymon Radzik został nominowany przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, który wcześniej wspierał gimnazjalistę w jego działaniach, mających na celu zwiększenie obecności dzieci w debacie publicznej.

Międzynarodowa Pokojowa Nagroda Dzieci, nazywana dziecięcym Noblem, przyznawana jest corocznie dzieciom w wieku 12-18 lat przez organizację KidsRights. Poza statuetką, nagrodą jest 100 tys. euro, którymi organizacja zasila projekty realizowane przez zwycięzcę. Jedną z laureatek nagrody jest Malala Yousafzai - pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet - która potem  Pokojową Nagrodę Nobla.

Czy Tymon Radzik zdobędzie dziecięcego Nobla 2017? Przekonamy się wkrótce.

RadioZET.pl/SA